Zamknij

W aptekach brakuje leków? Minister uspokaja: to nieprawda, są zamienniki

24.07.2019 13:26
Szumowski
fot. PAP

– W aptekach dostępne są zamienniki leków, które może zaproponować farmaceuta – powiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do problemów z dostępnością do niektórych leków. Dodał, że przez ostatnie doniesienia o braku leków wzrosła ich sprzedaż.

– Może tak być, że w danej aptece danego produktu konkretnego koncernu nie ma, natomiast przypominam, że w aptekach są dostępne zamienniki tych leków – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia. Podkreślił, że zamienniki mogą zostać zaproponowane przez farmaceutę.

Zobacz także

Zaznaczył jednocześnie, że po ostatnich doniesieniach o braku leków wzrosła ich sprzedaż, np. w przypadku leków na tarczycę wzrost wyniósł 50 proc. „Apeluję do naszych adwersarzy politycznych o umiar, odpowiedzialność i przekaz zgodny z rzeczywistością. Hasło, że nie ma leków, jest nieprawdziwe. Są zamienniki i one działają równie dobrze” – podkreślił Szumowski.

Przypomniał, że problemy z dostępem do konkretnych leków są też w innych krajach europejskich. „Powołaliśmy zespół, który monitoruje dostawy leków i widzimy efekty tych działań” – dodał.

Infolinia lekowa już działa. Są pierwsze złe wiadomości - czyta więcej na zdrowie.radiozet.pl!

W ostatnim czasie Naczelna Izba Aptekarska w piśmie do Ministerstwa Zdrowia alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m.in. w leczeniu cukrzycy, nadciśnienia, chorób tarczycy, astmy, POChP i alergii. Ministerstwo Zdrowia uspokajało w ostatnim czasie, że większość brakujących leków trafiła już do aptek.

RadioZET.pl/PAP