Zamknij

Tysiąc zakażeń koronawirusem pod koniec września? Ważne słowa ministra o obostrzeniach

07.09.2021 14:46
Tysiąc zakażeń koronawirusem pod koniec września 2021
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prognozujemy, że pod koniec września będziemy na poziomie 1000 zakażeń koronawirusem dziennie – powiedział we wtorek na konferencji w Karpaczu minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednak, że ten próg nie oznacza "automatyzmu wprowadzania obostrzeń".

Koronawirus w Polsce przyspiesza – we wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 406 nowych zakażeniach potwierdzonych laboratoryjnie. To wskaźnik nienotowany od wielu tygodni i wzrost o ponad 40 proc. względem raportu sprzed tygodnia.

Szef MZ wystąpił we wtorek na konferencji prasowej w Karpaczu, która dotyczyła problemu płac w ratownictwie medycznym. Krótko odniósł się do sytuacji epidemicznej. Zapytany o prognozy na najbliższe tygodnie, minister odparł, że pod koniec września będzie około 1000 zakażeń dziennie.

Minister zdrowia: Tysiąc zakażeń koronawirusem pod koniec września

– To jest o tyle ważna bariera, że w modelach, które dotyczą efektywnego funkcjonowania służb sanitarnych, przyjmuje się, że w skali Polski ten poziom oznacza możliwość pełnego kontrolowania ognisk zakażeń – powiedział Niedzielski. Zaznaczył przy tym, że taki poziom rozwoju epidemii nie oznacza "automatyzmu wprowadzania obostrzeń".

Niedzielski wskazywał, wskazując na doświadczenia krajów zachodnich, że liczba zakażeń nie jest najważniejszym parametrem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach. – O wiele ważniejszym parametrem – jak mówił – jest liczba hospitalizacji. Jest ich 40-50 proc. mniej przy analogicznej liczbie zakażeń, które były w poprzednich falach. Dlatego ta liczba tysiąca nie ma żadnego magicznego charakteru, ona raczej jest z naszego punktu widzenia taką granicą, o której możemy mówić, że na pewno do tego poziomu służby sanitarne mają możliwość skutecznego kontrolowania ognisk – podkreślił szef MZ.

mz 7 wrzesnia
fot. screen Ministerstwo Zdrowia

I uspokajał, że do ostatniego wzrostu zakażeń należy podchodzić ostrożnie, gdyż obecnie wykonywanych jest też więcej testów niż w wakacje. Łącznie od 4 marca 2020 roku potwierdzono w Polsce blisko 2,9 miliona zakażeń koronawirusem, wskutek ciężkiego zachorowania na Covid-19 zmarły 75 392 osoby.

RadioZET.pl/PAP