Zamknij

"Mamy do czynienia z eksplozją pandemii". Niedzielski reaguje na rekordowy wzrost zakażeń

20.10.2021 13:50
Adam Niedzielski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł na konferencji prasowej w Legnicy, że jeśli sytuacja epidemiczna się utrzyma, zburzy wszystkie prognozy. – Przez ostatnie dni mamy do czynienia z eksplozją pandemii. Mamy 85 i 100 proc. wzrosty z tygodnia na tydzień – stwierdził minister. W środę padł dobowy rekord zakażeń czwartej fali epidemii. Resort poinformował o 5559 nowych przypadkach COVID-19.

Adam Niedzielski powiedział na konferencji prasowej w środę, że dynamika mutacji Delta może bardzo szybko zmienić spojrzenie na pandemię i jej stabilny rozwój. – Ostatnie dni to odejście od stabilnego wzrostu. Sytuacja staje się bardzo poważna. Widzimy to już nie tylko na poziomie zakażeń, ale także na poziomie hospitalizacji. (...) Ta sytuacja jest dla nas alertem, ogromnym czerwonym światełkiem – podkreślił minister.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że ponad jedną trzecią zakażeń dobowych generują województwa lubelskie i podlaskie. – Tam sytuacja jest krytyczna – stwierdził. 

Nowe obostrzenia w czwartej fali? Konferencja ministra zdrowia 20 października

Czy rząd wprowadzi nowe obostrzenia, aby powstrzymać rozwój epidemii? – To już ten czas, że trzeba podejmować coraz bardziej drastyczne kroki. Będziemy musieli je podjąć, jeśli trendy się utrzymają – stwierdził Niedzielski. Zapewnił jednak, że w święta nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje. – Na pewno cmentarze będą otwarte, nie będzie żadnego zaskakiwania – uspokajał. Ministerstwo będzie w obserwowało, czy wzrosty zakażeń są zgodne z prognozami. – Nie ma w tej chwili dyskusji o lockdownie – dodał Niedzielski. Minister poinformował także, że na najbliższym posiedzeniu Rady Medycznej odbędzie się dyskusja dotycząca kolejnych kroków „wobec tak drastycznego wzrostu tempa zakażeń”.

Szef resortu zdrowia zapowiedział też zmianę podejścia do egzekwowania już obowiązujących restrykcji. Zwrócił uwagę, że poziom dyscypliny społecznej jest obecnie bardzo niski. Niedzielski ostrzegł, że „polityka upomnień zmienia się na politykę wystawiania mandatów”. Minister ponownie zachęcił też do szczepień. – Teraz w większym stopniu bierzemy sami na siebie odpowiedzialność – podkreślił.

Konferencja zorganizowana przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy miała dotyczyć reformy szpitalnictwa. Temat został jednak zmieniony na sytuację epidemiczną z powodu dużego wzrostu zakażeń w ostatnich dniach.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/oprac. AK