Zamknij

12 tysięcy dla emerytów! Kto może skorzystać?

Redakcja
10.09.2017 11:23
12 tysięcy dla emerytów! Kto może skorzystać?
fot. YouTube/KPRM

2,7 mld zł może wynieść łączny koszt jednorazowego świadczenia dla emerytów górniczych uprawnionych do deputatu węglowego, jeżeli przyjęte byłyby rozwiązania zawarte w zmodyfikowanym przez resort energii projekcie ustawy w tej sprawie - oszacował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Projekt ustawy dotyczącej deputatów węglowych dla emerytów górniczych powinien jeszcze we wrześniu br. trafić pod obrady komitetu ekonomicznego rządu. Grzegorz Tobiszowski ocenił koszty takiej regulacji i przyznał, że jej wprowadzenie oznaczałoby konieczność dokonania korekty w tegorocznym budżecie państwa, który miałby sfinansować świadczenie.

Przygotowywany w Ministerstwie Energii zmodyfikowany projekt ustawy ma dać osobom uprawnionym do deputatu, czyli do określonej ilości bezpłatnego węgla rocznie, możliwość wyboru, czy wolą dożywotnio otrzymywać co roku z ZUS ekwiwalent pieniężny za deputat, czy też zrezygnują z tego ekwiwalentu na rzecz wypłaconego przed końcem tego roku jednorazowego świadczenia o wartości ok. 12 tys. zł - w sumie oznaczałoby to koszt ok. 2,7 mld zł.

Zobacz także

- W okresie wakacyjnym uzupełniliśmy nasz projekt o to rozwiązanie i teraz jesteśmy na etapie rozmów z Ministerstwem Finansów - stąd wiem, że będzie potrzebna zmiana ustawy budżetowej. Nawet dzisiaj (...) minister (energii, Krzysztof) Tchórzewski też w tej sprawie będzie rozmawiał. Nam bardzo zależy na tym, żeby tę kwestię uregulować, natomiast do tego niestety trzeba jeszcze partnera w innym resorcie - powiedział wiceminister.

Przyspieszenie prac

Koncepcja jednorazowej wypłaty emerytom górniczym świadczenia (wówczas mówiono o kwocie 8-9 tys. zł na osobę) w zamian za zrzeczenie się roszczeń do deputatu w kolejnych latach była już rozważana jesienią ub.r., z inicjatywy Ministerstwa Finansów. Ponieważ jednak nie było zgody strony społecznej na takie rozwiązanie, resort energii opracował projekt ustawy, zgodnie z którym ekwiwalent za deputat miałby być wypłacany co roku przez ZUS. W styczniu projekt omówił Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który jednak nie zdecydował wówczas o skierowaniu go do dalszego procedowania.

Górniczy związkowcy wielokrotnie zwracali się do rządu o interwencję i przyspieszenie prac nad projektem. Akcję wysyłania do premier listów dotyczących problemu deputatów zainicjowali też śląscy parlamentarzyści PO.

RadioZET.pl/PAP/DG