Zamknij

Będzie podwyżka leków dla zwierząt? Jest projekt Ministerstwa Finansów

Redakcja
27.11.2018 19:07
Ministerstwo Finansów proponuje podwyżkę leków dla zwierząt
fot. jaminriverside/Pixabay (ilustracyjne)

Resort Finansów szykuje podwyżkę podatku VAT na leki dla zwierząt z 7 do 23 procent. W ocenie Cezarego Wyszyńskiego z fundacji "Viva!" to będzie problem dla organizacji prowadzących schroniska. - Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami – alarmował.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Do projektu resortu finansów, który znajduje się na etapie opiniowania, dołączony jest szereg załączników. Załącznik, zawierający proponowany wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 7 proc. znajdują się "produkty lecznicze – z wyłączeniem produktów leczniczych weterynaryjnych".

Chodzi o produkty "dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego oraz te, które uzyskały pozwolenie wydane przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską".

Zobacz także

Jednocześnie proponowany załącznik do projektu ustawy zawiera pozycję "usługi weterynaryjne" na liście towarów i usług objętych 7-proc. VAT.

Dotychczas odpowiedni załącznik obowiązującej ustawy o VAT przewidywał 7 proc. stawkę podatku na "podstawowe substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne". Zapis precyzuje, że chodzi "wyłącznie produkty lecznicze dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z przepisami Prawa farmaceutycznego".

Schroniska czekają problemy

Polskie Stowarzyszenie Producentów i Importerów Leków Weterynaryjnych POLPROWET szacuje, że rynek jest wart rocznie około 1 mld złotych. Wraz z podwyżką VAT-u przybędzie mu więc dodatkowo ok. 150 mln zł.

- To nie są pieniądze, które wspomogą budżet państwa, ale jednocześnie to kwota, która może mieć naprawdę solidne negatywne konsekwencje dla przemysłów mięsnego, mleczarskiego, a w efekcie dla konsumentów tych produktów, oraz właścicieli 15 mln psów i kotów - powiedział, cytowany przez "Puls Biznesu", dyrektor POLPROWET-u Artur Zalewski.

Zobacz także

Gazeta przypomniała, że wiceminister finansów Filip Świtała, pytany o VAT na leki weterynaryjne podczas posiedzenia Sejmu, wyjaśniał, że to zaledwie propozycja, która zostanie poddana pod dyskusję.

Wątpliwości do propozycji resortu finansów zgłaszają organizacje pozarządowe zajmujące się opieką nad zwierzętami. Jak powiedział Cezary Wyszyński z fundacji "VIVA!", wprowadzenie takich zmian oznacza przede wszystkim wzrost kosztów utrzymania schronisk.

- Będzie to problem dla wielu fundacji, które prowadzą schroniska dla zwierząt. Także adopcja będzie się wiązała z większymi kosztami utrzymania zwierzęcia – wskazał Wyszyński.

- Prawie każde schronisko ma budżet na tzw. styk, dlatego kilka tysięcy złotych więcej miesięcznie jest problemem. Takie koszty trzeba będzie pokryć, ograniczając wydatki związane z opieką nad zwierzętami, np. naprawą bud czy zmniejszaniem etatów – dodał.

Wyszyński zaznaczył, że projekt przygotowany przez MF nie był jeszcze konsultowany z fundacją. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD