Zamknij

Ważność prawa jazdy i uprawnień przedłużona. Resort: Do 60 dni po końcu epidemii

08.04.2020 12:45
Prawo jazdy koronawirus
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wydłużenie ważności prawa jazdy, uprawnień do prowadzenia samochodów uprzywilejowanych na czas epidemii i 60 dni po jego zakończeniu – to istotna zmiana zaproponowana w tarczy antykryzysowej przez Ministerstwo Infrastruktury. Dzięki niej kierowcy, którym skończył się lub właśnie kończy ważność dokumentu, mogą bez nerwów dalej prowadzić pojazdy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Epidemia koronawirusa wstrzymała kursy i egzaminy na prawo jazdy, a także badania kontrolne kierowców. Resort infrastruktury zaproponował, by kierowcy, którzy tracą ważność uprawnień i badań, mogli dalej z nich korzystać.

Zobacz także

Wydłużenie ważności uprawnień do kierowania pojazdami, w tym np. prawa jazdy, zakładają przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury rozwiązania do pakietu uzupełniającego tarczę antykryzysową

- poinformował w środę w komunikacie resort.

Wydłużone zostaną także terminy ważności:

  • pozwoleń na kierowanie tramwajem,
  • zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym lub pojazdem przewożącym pieniądze,
  • świadectwa kierowcy,
  • legitymacje instruktora nauki jazdy,
  • legitymacje egzaminatora
  • świadectwa instruktora techniki jazdy.

Oznacza to, że wszystkie te dokumenty, uprawnienia i szkolenia pozostaną ważne i będą ważne także w okresie 60 dni od daty zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii

- napisano w komunikacie resortu.

Zobacz także

Ministerstwo podkreśla, że po zakończeniu stanu epidemii lub zagrożenie epidemicznego należy w ciągu wspomnianych 60 dni uregulować wszystkie zaległe badania i szkolenia, a terminy ważności dokumentów przedłużyć.

Resort zaproponował też, aby w czasie epidemii kierowcy wykonujący przewozy drogowe nie musieli przechodzić i dostarczać okresowych badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

RadioZET.pl/ PAP