Zamknij

Będą kary za pozostawienie bagażu na dworcu. Jest propozycja Ministerstwa

Redakcja
29.01.2018 15:37
Dworzec
fot. Wikimedia.Commons

Za bagaż pozostawiony bez opieki na dworcu będą grozić kary pieniężne. Ministerstwo Infrastruktury szykuje odpowiednie zapisy w nowelizacji rozporządzenia.

Przedstawiciele resortu doszli do wniosku, że taka niefrasobliwość pasażerów zdarza się już zdecydowanie zbyt często. Za każdym wstrzymuje to ruch, niekiedy na parę godzin, bo policja zawsze musi sprawdzać porzucony plecak czy torbę pod kątem tego, czy czasami nie umieszczono tam np. ładunku wybuchowego.

Nie można ignorować zagrożenia

— Samotna torba czy plecak zawsze oznacza akcję policji, a ze względu na kwestię bezpieczeństwa, często także wymaga ewakuowania dworca — mówi Michał Stilger z PKP SA.

— Na dworcach w całej Polsce policja przyjeżdża do porzuconych toreb, walizek i plecaków kilkaset razy w roku. Nie zawsze kończy się to ewakuacją, ale nigdy nie można takiego potencjalnego zagrożenia terrorystycznego ignorować — dodaje.

Czy ratusz wprowadzi podobne rozwiązanie?

Mandaty za taką beztroskę, jak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury, mają być dotkliwe, by ewakuacja i paraliż dworca zdarzały się jak najrzadziej — po sygnałach z resortu można się spodziewać, że kara będzie wynosiła kilkaset złotych. Prawo wystawiania mandatów będzie miała Straż Ochrony Kolei.

Wprowadzenie mandatów za zostawiane bagaże w metrze rozważa też warszawski Urząd Miejski.

RadioZET.pl/MSo/MP