Zamknij

Rząd szykuje ulgę podatkową dla studentów. Ale nie wszystkich. Kto skorzysta?

Redakcja
12.12.2018 17:32
Studenci
fot. Shutterstock

Odliczenie od podatku kwoty czesnego – taką propozycję dla studentów uczelni prywatnych przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwsze rozliczenie PIT-u, zawierające to udogodnienie, miałoby przypaść na rok 2020. 

O pomyśle resortu Jarosława Gowina informują m.in. „Rzeczpospolita” i next.gazeta.pl. Na razie jest on jednak na początkowym etapie dyskusji i żadne formalne kroki nie zostały w tym kierunku poczynione.

Limit do 2000 zł

„Pomysł zainicjowania prac legislacyjnych nad zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych narodził się pod wpływem uwag zgłaszanych do uchwalonej niedawno konstytucji dla nauki” – pisze „Rz”, cytując rzeczniczkę ministerstwa Katarzynę Zawadę. 

Zobacz także

W ramach tej propozycji rodzice lub pracujący studenci mogliby odpisać od podstawy opodatkowania część wydatków poniesionych w związku z nauką na prywatnej uczelni – na razie w resorcie mówi się o limicie 2 tys. złotych.

Dopiero za dwa lata

Po raz pierwszy studenci mieliby skorzystać z tej ulgi, rozliczając PIT za rok 2020. Według ministerstwa ułatwiłoby to dostęp do nauki na uczelniach osobom, które z różnych względów nie mogą studiować publicznie, a dzięki zmianom studia prywatne będą tańsze. 

Zobacz także

Z danych GUS wynika, że na uczelniach prywatnych studiuje ponad 320 tysięcy osób, a na publicznych 970 tysięcy. 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/next.gazeta.pl/MAS/MP