Zamknij

MON przygotowuje nową instrukcję HEAD

Redakcja
06.03.2017 14:38
MON przygotowuje nową instrukcję HEAD
fot. PAP

Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad nowymi procedurami dotyczącymi lotów najważniejszych osób w państwie - ustaliło Radio ZET. Właśnie kończą się konsultacje projektu. Nowe zasady mają ułatwić politykom korzystanie z wojskowych samolotów i śmigłowców.

- Prace nad projektem dokumentu nie zostały zakończone, więc jest zbyt wcześnie, by odnosić się do szczegółów. Projekt w sprawie „Instrukcji organizacji lotów z najważniejszymi osobami w państwie w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” (dawna nazwa HEAD) jest w fazie końcowych uzgodnień z czterema kancelariami (Prezydenta, premiera, Sejmu i Senatu) oraz BOR - potwierdził Radiu ZET resort obrony.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Projekt był już konsultowany w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, trwają konsultacje z kancelariami premiera, prezydenta, Sejmu i Senatu oraz z Biurem Ochrony Rządu. Nowe zasady mają ułatwić politykom korzystanie z wojskowych samolotów i helikopterów - bo latanie wyczarterowanymi od LOT-u samolotami jest kosztowane i skomplikowane.

Pojawiły się jednak wątpliwości czy oddawanie politykom do dyspozycji wojskowych maszyn to dobry pomysł. Po katastrofie smoleńskiej zlikwidowano 36 Pułk Lotnictwa Transportowego, a cywilna, bardziej restrykcyjna procedura miała zapobiegać łamaniu przepisów

Premier, prezydent oraz marszałkowie Sejmu i Senatu mają do dyspozycji wyleasingowane przez rząd LOT-owskie embraery i śmigłowce, a także limuzyny BOR-u. Ostatnio głośno było jednak o lotach premier Szydło wojskowymi CASA-mi.

RadioZET.pl/KM