Zamknij

Ministerstwo Sprawiedliwości: Nie dla adopcji przez pary jednopłciowe

09.07.2019 11:55
Ministerstwo Sprawiedliwości: Nie dla adopcji przez pary jednopłciowe
fot. EAST NEWS, zdj. ilustracyjne

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważy zmiany w prawie, które uniemożliwią adopcję dziecka przez pary jednopłciowe – informuje „Nasz Dziennik”. W czerwcu krakowski sąd administracyjny uznał transkrypcję brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, które wychowywały w Wielkiej Brytanii dwie Polki.

Wyrok w sprawie matek dwójki dzieci, które zdecydowały się na powrót z pociechami do Polski i uznanie ich obywatelstwa, jest przełomowy. Nie został zaskarżony przez prokuratora. Kierownik urzędu stanu cywilnego wpisał do polskich ksiąg brytyjski akt urodzenia dziecka, które wychowały dwie kobiety.

Zobacz także

Zdaniem sądu brak transkrypcji ograniczyłby prawa obywatelskie dziecka.

Ministerstwo Sprawiedliwości: Nie dla adopcji przez pary jednopłciowe

Z wykładnią sądu nie godzi się Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceszef resortu udzielił "Naszemu Dziennikowi" wywiadu, w którym zaznaczył, że to nie oznacza "krzywdzenia dzieci, które nie ze swojej winy znalazły się w tego typu sytuacji prawnej" i dodał, że "powinno się wprowadzić regulacje, które umożliwią wydanie im dowodu osobistego, jeżeli biologiczny rodzic jest Polakiem".

W mojej ocenie należy zmienić ustawę o aktach stanu cywilnego w taki sposób, żeby wyraźnie wyłączyć tego typu możliwość, czyli dokonywania transkrypcji zagranicznych aktów stanu cywilnego sprzecznych z podstawowymi zasadami polskiego porządku prawnego

Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości , dla „Naszego Dziennika”

Wiceminister podkreślił, że „jeżeli sądy nie rozumieją takiej klauzuli, to trzeba wyraźnie zapisać w przepisach, że transkrypcja w tego typu sytuacjach jest niedopuszczalna”.

RadioZET.pl/Nasz Dziennik