Piwo po 23:00. Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia

Redakcja
26.09.2017 19:45
Piwo po 23:00. Nowy pomysł Ministerstwa Zdrowia
fot. Pixabay

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi może doczekać się nowelizacji. Jednym z punktów w projekcie zmian jest ograniczenie emisji reklam piwa między godziną 20 a 23. 

Zagłosuj

Czy ograniczenie emisji reklam piwa spowoduje spadek spożycia ''złocistego trunku''?

Liczba głosów:

Zaostrzenia obowiązującej ustawy zaprezentowane Radzie Ministrów przez resort zdrowia dotyczą zmiany czasu emisji reklam piwa w telewizji i radiu oraz w kinach i teatrach. Nowelizacja przewiduje skrócenie dopuszczalnego czasu z dotychczasowych 10 (od 20 do 6 rano) do 7 (od 23 do 6 rano) godzin. Reklamy złocistego trunku przestałyby pojawiać się między 20 a 23. 

Zobacz także

Jak informuje portal wirtualnemedia.pl, eksperci z domów mediowych szacują, że producenci piwa na reklamy telewizyjne wydają ok. 15 mln zł miesięcznie, z czego 6,7 mln zł kosztuje emisja w godz. 20-23.

Projekt ograniczenia emisji reklam skomentowało Ministerstwo Zdrowia. ''Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że wielkość spożycia napojów alkoholowych w Polsce będzie rosła. Podniesienie świadomości konsumentów oraz ułatwienie podejmowania właściwych wyborów a także wprowadzenie rozwiązań umożliwiających ograniczenie dostępności fizycznej napojów alkoholowych bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia skali problemów wywoływanych przez alkohol wśród Polaków'' - napisało w uzasadnieniu.

Problem trzeźwości

Problem trzeźwości, to jest przede wszystkim problem wolności człowieka - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św., odprawionej w niedzielę w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela w intencji trzeźwości Polaków.

Zobacz także

W mszy św. dziękczynnej za Narodowy Kongres Trzeźwości, który od czwartku do soboty obradował na Uniwersytecie Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, uczestniczyli przedstawiciele: kongresu, duszpasterze i osoby świeckie, zaangażowani w duszpasterstwo trzeźwości. Uczestnicy kongresu podczas mszy złożyli na grobie kard. Stefana Wyszyńskiego postanowienia kongresowe, m.in. abstynencję kobiet w ciąży, wychowanie oraz edukację dzieci i młodzieży w kulturze trzeźwości, a także zakaz reklamy napojów alkoholowych.

Z okazji zakończenia kongresu w kościołach w całej Polsce odprawiane są msze św. w intencji trzeźwości Polaków.

RadioZET.pl/PAP/wirtualnemedia.pl/DG