Zamknij

Chorych na odrę przybywa. Minister zdrowia uspokaja

Redakcja
05.11.2018 14:45
Chorych na odrę przybywa. Minister zdrowia uspokaja
fot. East News

„Sytuacja w kraju jest dobra”. Tak rosnącą liczbę zachorowań na odrę skomentował w poniedziałek szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski. Minister podkreślił jednak, że gdyby nie szczepienia, zachorowań byłoby więcej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ostatnich dniach na Mazowszu zgłoszono 18 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na odrę – 17 w powiecie pruszkowskim i jedno na terenie powiatu warszawskiego. W poniedziałek dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Włodawie (woj. lubelskie) poinformowała, że uczeń tamtejszego liceum przebywa w szpitalu z podejrzeniem zachorowania na odrę.

Zobacz także

– Wszystkie przypadki odry to odra zawleczona, nie mamy w Polsce rodzimej odry. […] Miejsca, gdzie odra została przywleczona, ograniczają się do kilku, kilkunastu przypadków. To dowód, że szczepienia i działania mające zapobiegać epidemii są bardzo skuteczne – powiedział minister zdrowia.

Łukasz Szumowski wyraził nadzieję, że Polska pozostanie krajem bez odry rodzimej, także w przyszłym roku.

– Nie mamy epidemii odry. Sytuacja jest dobra, ponad dziewięćdziesiąt kilka procent osób jest zaszczepionych. Jesteśmy bezpieczni, ale by tacy pozostać, musimy się szczepić. Warto to podkreślać w sytuacji narastającego trendu niechęci do szczepień. Jeśli liczba osób odmawiających szczepień będzie rosła, sytuacja może stać się groźna – podkreślił.

PRZECZYTAJ TEŻ: Objawy odry. Jak rozpoznać chorobę?

Odra w Polsce i w Europie – statystyki

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry. W tym samym okresie roku ubiegłego takich zachorowań było znacznie mniej, bo 59. W całym 2017 roku w Polsce odnotowano 63 zachorowania na odrę.

Zobacz także

Z kolei w Europie ubiegły rok to ponad 24 tysiące zachorowań na odrę. W okresie od stycznia do września 2018 roku w europejskim regionie WHO odnotowano już ponad 52 tys. przypadków odry.

RadioZET.pl/PAP.JŚ