Zamknij

Ministerstwo Zdrowia: rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu

Redakcja
19.04.2018 17:51
Matka z dzieckiem
fot. Shutterstock

Rodzice nie powinni płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu, opłaty będą mogły być pobierane tylko za dodatkowe usługi, np. wyżywienie - mówił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski przedstawił także założenia zmian w opiece zdrowotnej nad uczniami i w psychiatrii, zapowiadając również nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, która wprowadzi zasadę, że dyrektor szpitala będzie mógł ustalić opłatę za przebywanie osób bliskich przy dziecku tylko wtedy, gdy powoduje to koszty dla podmiotu leczniczego.

Opłata za pobyt w szpitalu z dzieckiem

Zdaniem ministra „rodzice nie powinni płacić za możliwość przebywania z dzieckiem w szpitalu" – oświadczył w czwartek. Podkreślił też, że obecność rodziców przy dziecku przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Z dzieckiem w szpitalu

Szumowski wskazał, że opłaty od rodziców będą mogły być pobierane tylko za dodatkowe usługi, np. wyżywienie, łóżko, pościel lub oddzielny pokój. Wysokość takiej ewentualnej opłaty będzie musiała uwzględniać rzeczywiste koszty pobytu. Opłaty będą ustalane przez kierownika podmiotu leczniczego, a informacja o ich wysokości i sposobie ustalania będzie jawna i udostępniana pacjentom.

Ministerstwo zdrowia o opłatach

Już w 2017 r. Szumowski twierdził, że w celu poprawy dostępności do świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarkę szkolną zagwarantowano pieniądze na wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

RadioZET.pl/PAP/strz