Zamknij

Ministerstwo Zdrowia wstrzymuje wydawanie części certyfikatów covidowych. "Będzie nowy certyfikat"

03.12.2021 10:59

Po konsultacji z ministrem ds. cyfryzacji podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu wystawiania certyfikatów dla pacjentów zaszczepionych (pierwszą dawką, przyp.) szczepionką Johnson&Johnson – powiedział na konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Tłumaczył, że jest to problem szerszy, dotyczący wszystkich państw Unii Europejskiej.

Problemy z certyfikatami covidowymi
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Szczepienia przeciw COVID-19 gwarantują otrzymanie tzw. certyfikatu szczepienia, umożliwiającego m.in. swobodne podróżowanie po państwach Europy. W przypadku preparatów J&J wystąpiły jednak istotne wątpliwości.

MZ wstrzymuje wydawanie części certyfikatów covidowych

W piątek 3 grudnia rząd wstrzymał wydawanie certyfikatów po przyjęciu dawki przypominającej u pacjentów, którzy szczepili się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. - Nowy certyfikat pojawi się w ciągu dwóch tygodni – wyjaśnił na konferencji rzecznik MZ. 

Wojciech Andrusiewicz podkreślił, że jest to problem całej UE. - Po zaszczepieniu szczepionką Johnson & Johnson, kiedy decydujemy się na zaszczepienie dawką przypominającą, mamy w karcie szczepienia, przy certyfikacie, wpisane dwa na dwa. Oznacza to, że ostatnią przyjmowaną dawką jest albo Pfizer albo Moderna. Tym samym aplikacje we wszystkich państwach unijnych odczytują, że jesteśmy po pełnej dawce szczepienia Pfizera bądź Moderny i obowiązuje nas ten 14-dniowy okres wyczekiwania – wyjaśnił Andrusiewicz.

Rzecznik MZ przyznał, że na poziomie UE nie ma w tej sprawie żadnych regulacji. - Chroniąc naszych obywateli przed możliwymi konsekwencjami, których już niektórzy doświadczyli, zdecydowaliśmy się dzisiaj nie wystawiać certyfikatu po dawce przypominającej. Certyfikat po dawce podstawowej szczepionki Johnson & Johnson obowiązuje 12 miesięcy, więc tutaj nie ma żadnych problemów, żeby obywatele posługiwali się tym certyfikatem po pierwszej szczepionce – zastrzegł. Andrusiewicz wyjaśnił, że w ciągu dwóch tygodni na Internetowym Koncie Pacjenta każdej osoby zaszczepionej dawką przypominającą będą wygenerowane dwa certyfikaty. - W ciągu dwóch tygodni my, jako Polska, pierwsi wprowadzimy identyfikację po dwóch certyfikatach – podsumował.

RadioZET.pl/PAP