Zamknij

Mirosław Handke nie żyje. B. minister edukacji zmarł w wieku 75 lat

22.04.2021 09:59
Mirosław Handke nie żyje
fot. PAP/Jacek Turczyk

Mirosław Handke nie żyje. Były minister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka zmarł w wieku 75 lat. Informację potwierdziła Onetowi rzeczniczka AGH, uczelni, na której Handke był rektorem.

Mirosław Handke nie żyje. Był szefem MEN w rządzie Jerzego Buzka z ramienia AWS w latach 1997-2000. Jako kierujący resortem edukacji odpowiadał za jedną z kluczowych reform ówczesnego gabinetu z 1999 roku, czyli wprowadzenie gimnazjów.

Handke był z wykształcenia chemikiem. Był rektorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w latach 1993-1998. Urodził się w 1946 r. Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UJ (1969), z AGH związał się w tym samym roku.

Mirosław Handke nie żyje. B. minister edukacji w rządzie Buzka miał 75 lat

Reforma oświaty wprowadzana przez Handkego zastąpiła obowiązującą od 1968 r. dwustopniową strukturę szkolnictwa. Wprowadzono trzyletnie gimnazja, w których naukę uczeń rozpoczynał po ukończeniu sześć klas podstawówki. Gruntownie zmieniono zasady egzaminu maturalnego (tzw. nowa matura), przywracając obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki. Reforma zakładała również likwidację techników i liceów zawodowych, zastępując je systemem szkolnictwa pomaturalnego. Powołano również wyższe szkoły zawodowe.

"Uczeń prof. Edwarda Görlicha, stypendysta w latach 1984–1986 i 1989 Harrick Scientific Corporation Institute, 1986–1989 visiting professor na Uniwersytecie w Genui, w Institute of Technology w Haifie w Izraelu i Uniwersytecie Technicznym w Klaustal. Założyciel struktur i wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” na AGH, współzałożyciel Małopolskiego Klubu Konserwatywnego" – podaje w biogramie uczelnia.

RadioZET.pl/Onet/AGH.edu.com