Zamknij

Mirosław Hermaszewski zatrzymany. Miał prowadzić auto po alkoholu

25.10.2021 18:52
Mirosław Hermaszewski
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Mirosław Hermaszewski, emerytowany generał i były kosmonauta, został zatrzymany w poniedziałek - podało Radio Dla Ciebie. Pierwszy Polak w Kosmosie miał prowadzić samochód pod wpływem alkoholu pod Gostyninem (woj. mazowieckie).

Mirosław Hermaszewski, który w 1978 r. poleciał w Kosmos na pokładzie statku Sojuz-30, został zatrzymany przez policję w pow. gostynińskim. Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu potwierdził PAP, że w poniedziałek o godz. 13.30 w miejscowości Kiełpieniec w pow. gostynińskim na Mazowszu, policjanci zatrzymali 80-letniego kierowcę volvo, który – jak się okazało - był pod wpływem alkoholu.

- Jadące zygzakiem volvo zauważyli policjanci z pionu kryminalnego, którzy poinformowali o tym funkcjonariuszy drogówki. Ci zatrzymali do kontroli kierującego. Okazało się, że ma on 0,56 promila alkoholu w organizmie – przekazał Jeżak.

Mirosław Hermaszewski zatrzymany. Miał prowadzić auto po alkoholu

Po wykonaniu czynności policyjnych 80-latek został zwolniony do domu. Jego samochód przekazano wskazanej przez niego osobie. Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 

Mirosław Hermaszewski urodził się w 1941 r. we wsi Lipniki k. Równego (obecnie Ukraina). Jest byłym wojskowym pilotem klasy mistrzowskiej oraz jedynym Polakiem, który wziął udział w misji kosmicznej. W ostatnich latach wydaje książki na temat Kosmosu, wypowiada się jako ekspert w mediach oraz promuje wybrane marki. W ostatnich miesiącach był jednym z ambasadorów nowej polskiej wódki. 

RadioZET.pl/RDC.pl/PAP - Ilona Pecka