Zamknij

94-letni weteran odprowadził wnuczkę do ślubu. Kilka dni później zmarł [WIDEO]

Redakcja
06.09.2018 19:00
Mjr Bronisław Karwowski. Kim jest. Wzruszajace wideo ze ślubu wnuczki
fot. HQFILM/YouTube

94-letni mjr Bronisław Karwowski, uczestnik walk II wojny światowej i podziemia antykomunistycznego, kilka dni przed śmiercią odprowadził wnuczkę do ślubu. Wideo pokazujące moment, kiedy bohater wojenny prowadzi kobietę do ołtarza, stało się hitem internetu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Żołnierz Armii Krajowej, a później podziemia antykomunistycznego, zmarł 1 września, w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Jego pogrzeb odbył się dwa dni później w Dąbrowie Białostockiej z asystą wojskową i salwą honorową.

Zobacz także

Pomimo złego stanu zdrowia, 94-letni weteran kilka dni przed śmiercią odprowadził swoją wnuczkę Joannę do ołtarza. Wideo pokazujące ten wzruszający moment doceniło wielu internautów.

Również zagraniczne media - między innymi Daily Mail - opisały poruszającą ceremonię ślubną z udziałem bohatera wojennego.

Zobacz także

Kim jest mjr Bronisław Karwowski?

Urodził się w 1924 roku. Podczas II wojny światowej pozostał w rodzinnej Łomży. Od 1942 roku był związany z podziemiem niepodległościowym (należał do podległej AK organizacji "Polska Niepodległa"). Odpowiadał m.in. za gromadzenie broni i kolportaż prasy konspiracyjnej. Po 1945 roku nie złożył broni i kontynuował walkę w ramach podziemia antykomunistycznego. Zaangażował się w Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

Na mocy amnestii władz komunistycznych w 1947 roku dokonał swojego ujawnienia, co nie uchroniło go przed więzieniem. Został zatrzymany rok później i w maju 1949 roku został skazany na karę 10 lat więzienia, utratę praw publicznych, obywatelskich i honorowych na 3 lata oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa. Odzyskał wolność dopiero w 1952 roku.

W III Rzeczpospolitej był m.in. przewodniczącym Obwodu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Dąbrowie Białostockiej. Mjr Karwowski otrzymał za życia wiele odznaczeń. Wśród nich Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD