Zamknij

19-latek z Izraela oddał mocz na pomnik ofiar w Birkenau

Redakcja
21.03.2018 22:20
19-latek z Izraela oddał mocz na pomnik ofiar w Birkenau
fot. Wikimedia Commons

Policja zatrzymała obywatela Izraela, który według świadków, znieważyć pomnik ofiar na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Według źródła PAP 19-letni obywatel Izraela "miał oddać mocz na schody pomnika". Świadkiem zdarzenia była przewodniczka muzeum, a o sprawie powiadomiono prokuratora.

„Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy policji w Oświęcimiu" – powiedziała w środę wieczorem PAP szefowa prokuratury rejonowej w Oświęcimiu, prokurator Grażyna Pniak.

Policjanci przesłuchali 19-letniego obcokrajowca i w uzgodnieniu z prokuratorem postawiono mu zarzut. "Chłopak poddał się dobrowolnie karze i został przed 19 godziną zwolniony" - poinformowała PAP Katarzyna Cisło z biura prasowego małopolskiej policji. Nie podała szczegółów nt. kary.

Zobacz także

Artykuł 261 kodeksu karnego mówi, że "Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

Zbulwersowany sytuacją, która wydarzyła się w byłym obozie, jest rzecznik Muzeum Auschwitz Bartosz Bartyzel. Podkreślił, że bardzo szybko i sprawnie zadziałała straż Muzeum. - „Ujęła tego człowieka i przekazała go policjantom” - – powiedział Bartyzel w rozmowie z PAP.

RadioZET.pl/pap/maal