Zamknij

Wielka zmiana w dowodach osobistych. Minister zdradziła szczegóły

Redakcja
30.09.2017 15:55
Wielka zmiana w dowodach osobistych. Minister zdradziła szczegóły
fot. East News

Najpóźniej pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku dostępny będzie dla wszystkich obywateli mobilny dowód osobisty – zapowiedziała w piątek minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

Zagłosuj

Czy będziesz korzystał z usługi mDokumenty?

Liczba głosów:

Szefowa resortu odwiedziła Nowy Wiśnicz w woj. małopolskim, który jest jednym z czterech polskich miast, obok Łodzi, Koszalina i Ełku, gdzie trwa pilotaż związany z wdrażaniem mDokumentów.

Streżyńska poinformowała podczas spotkania, że projekt ustawy o mobilnym dowodzie osobistym wyszedł z Komitetu Stałego Rady Ministrów, w najbliższych dniach zajmie się nim rząd. Potem trafi do parlamentu i na biurko prezydenta.

- Końcówka pierwszego kwartału przyszłego roku jest realna, nawet uwzględniając wszelkie opóźnienia w pracach nad tą ustawą - oceniła minister.

Zobacz także

Według niej z dowodów w smartfonach najpierw będą korzystać osoby młode i lubiące nowinki technologiczne, które już teraz „wykazują zniecierpliwienie i wkurzenie, że ta usługa jeszcze nie jest dostępna”.

- Będzie to narastało, bo obserwujemy ten proces w innych krajach. Liczę na to, że Polacy, którzy w Europie słyną z otwartości na nowinki technologiczne, będą takimi ''liderującymi użytkownikami'' - zaznaczyła Streżyńska.

Usługa mDokumenty

Poinformowała, że mobilny dowód osobisty będzie pierwszym dokumentem dostępnym w ramach usługi mDokumenty.

Po jego wdrożeniu pojawią się kolejne: pakiet kierowcy, zawierający dokumenty kierowcy i pojazdu, legitymacje studenckie i szkolne, dokumenty mieszkańca miasta, np. karta miejska, a także dokumenty emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej czy karta dużej rodziny.

RadioZET.pl/PAP/DG