Zamknij

Dwie 13-latki molestowane w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku

25.06.2019 12:59
Dwie 13-latki molestowane w szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku
fot. Karol Makurat/Reporter

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Gdańsku doszło do molestowania seksualnego dwóch 13-letnich pacjentek. Zatrzymano, postawiono zarzuty i aresztowano 37-letniego podopiecznego placówki. Na początku czerwca w tym samym szpitalu 26-letni chory zgwałcił 15-latkę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

O zatrzymaniu 37-letniego pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku poinformowała we wtorek PAP oficer prasowa komendanta miejskiego policji w Gdańsku asp. Karina Kamińska.

Wyjaśniła, że mężczyzna — mieszkaniec Gdyni — został zatrzymany w niedzielę rano. W poniedziałek policjanci doprowadzili go do gdańskiej prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty doprowadzenia przemocą dwóch dziewczynek „do innej czynności seksualnej”. Decyzją sądu 37-latek został tymczasowo aresztowany.

Zobacz także

Radio Gdańsk, które jako pierwsze poinformowało we wtorek o zatrzymaniu podejrzanego, podało, że ofiarami są dwie pacjentki w wieku 13 lat, a do zdarzeń miało dojść w maju.

To kolejne napaści seksualne, jakie — zdaniem policji i prokuratury — miały miejsce w gdańskim szpitalu psychiatrycznym. 6 czerwca ordynator jednego z oddziałów zawiadomił policję, że do pracowników placówki zgłosiła się 15-latka, która poinformowała ich, że w nocy z 5 na 6 czerwca została zgwałcona przez innego pacjenta. Gdy doszło do przestępstwa, 15-latka była pod wpływem podanych jej wieczorem leków nasennych. Dziewczyna trafiła na oddział psychiatryczny dla dorosłych za zgodą jej matki, bo na oddziale dla młodszych pacjentów nie było miejsc.

Molestowanie w gdańskim szpitalu psychiatrycznym

Sprawca – 26-latek – został zatrzymany, prokuratura zarzuciła mu gwałt oraz „doprowadzenie pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej”. Podejrzanemu grozi do 12 lat więzienia. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu w warunkach szpitalnych.

Zobacz także

Prokuratura wyjaśnia nie tylko okoliczności napaści seksualnej, ale ustala też, czy personel medyczny oddziału właściwie dbał o bezpieczeństwo pacjentów.

Także szpital wszczął wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Niezależną kontrolę w placówce zaplanował też Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który jest organem założycielskim szpitala. Na polecenie Ministerstwa Zdrowia placówkę ma również skontrolować regionalny oddział NFZ.

RadioZET.pl/PAP