Zamknij

Morawiecki: Wejście po schodach dla niepełnosprawnych nie może być jak wyprawa na K2

Redakcja
17.07.2018 17:03
Morawiecki
fot. PAP/EPA

Nie chcemy, by wchodzenie po schodach do urzędów dla osób z niepełnosprawnościami było wyprawą na symboliczne K2 - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Do 2025 r. w ramach programu Dostępność Plus rząd chce m.in. zakupić 300 nowych składów kolejowych, zmodernizować kilkaset dworców i szkół.

- Nie chcemy, żeby wchodzenie po schodach do urzędów czy budynków użyteczności publicznej było wyprawą na symboliczne K2 - powiedział we wtorek premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, podczas którego Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. ustanowienia programu Dostępność Plus. Rząd chce przeznaczyć na realizację programu ponad 23 mld zł.

Ma on - jak wyjaśnił premier - przyczynić się do usunięcia barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających życie osobom z różnego rodzaju czasowymi lub stałymi ograniczeniami.

- Dostępność to przeciwieństwo wykluczenia, to wypełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej - podkreślił Morawiecki.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zaznaczył, że z programu Dostępność Plus będzie mogło skorzystać około 5 milionów Polaków. Według przytoczonych przez niego szacunków, nawet 30 proc. polskiego społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. Są to - jak wyliczył - nie tylko ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, po udarze czy też chorujący na Alzheimera, ale także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie.

RadioZET.pl/pap/maal