Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Morawiecki do opozycji: powinniśmy w sposób cywilizowany ze sobą rozmawiać

24.01.2019 22:02
xxx wiadomosci

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że będzie się starał obniżyć temperaturę dyskursu politycznego w Polsce. "Powinniśmy w sposób cywilizowany ze sobą rozmawiać; chcę, żeby opozycja była ważnym elementem naszej architektury demokratycznej" - mówił premier.

Morawiecki do opozycji: powinniśmy w sposób cywilizowany ze sobą rozmawiać fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Premier Morawiecki w wywiadzie dla TVP Info zauważył, że po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, "przy całej temperaturze sporu politycznego i emocjach, które towarzyszą ostatnim dniom, ostatnim tygodniom, wiele osób miarkuje się ze swoimi wypowiedziami".

Premier podkreślił, że będzie się starał obniżyć temperaturę dyskursu politycznego w Polsce. "Powinniśmy w sposób cywilizowany ze sobą rozmawiać, zapraszam do współpracy, chcę żeby opozycja była niezwykle ważnym elementem naszej architektury demokratycznej, żeby była konstruktywna. Wierzę, że różne ciekawe propozycje mogą z tamtej strony wpłynąć" - ocenił szef rządu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę, w wywiadzie dla TVP Info, że każdy polityk powinien zacząć walkę z mowa nienawiści od samego siebie, robiąc rachunek sumienia, prezydent dodał, że bije się we własne piersi, jeżeli coś kiedyś powiedział za mocno.

"Uważam, że jest czas refleksji, z którym akurat teraz mamy do czynienia i z całą pewnością zapraszamy do tego, żeby obniżyć temperaturę sporu w Polsce. Trzeba spierać się na programy. My mamy szereg propozycji programowych, wiem, że inne partie też nad takimi programami pracują. Możemy robić debaty, dyskutować, wszystko po to, żeby Polacy jak najwięcej zarabiali, zarabiali lepiej, tak jak zarabiają ludzie w Europie Zachodniej. O to przede wszystkim chodzi i o sprawiedliwość społeczną, historyczną również" - mówił Morawiecki.

Morawiecki: Wierzę, że może być lepiej

Premier, zapytany, czy wierzy, że zabójstwo Pawła Adamowicza może przyczynić się do przełomu w polskiej polityce powiedział: "Wierzę, że może być lepiej. Jak patrzę na inne kraje, na przykład na Niemcy, to tam czasami rządzi jedna partia, czasami druga, ale utrzymuje się pewna ciągłość polityki, zwłaszcza z sprawach o charakterze niemieckiej racji stanu.(...) Wierzę, że można się porozumieć, wypracowywać różne rozwiązania i że te emocje mogą być trochę niższe" - dodał premier.

W piątek w Sejmie na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego odbędzie się spotkanie szefów klubów i kół parlamentarnych ws. zmian legislacyjnych przygotowanych w resortach: zdrowia i sprawiedliwości, po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

RadioZET.pl/PAP/BM

Oceń