Zamknij

Morawiecki o polityce senioralnej państwa: tworzymy państwo opiekuńcze

Redakcja
23.01.2018 12:48
Rząd
fot. Rafał Oleksiewcz/East News

Tworzymy państwo opiekuńcze, państwo, które wdraża zasady społecznej gospodarki rynkowej — mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając założenia strategii polityki społecznej wobec osób starszych do 2030 roku. Podkreślił, że polityka senioralna to priorytet rządu. — Miarą jakości państwa i człowieczeństwa jest wspieranie starszych osób — dodał.

Premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z minister MRPiPS Elżbietą Rafalską przedstawił założenia strategii polityki społecznej wobec osób starszych. Dokument zakłada, że polityka wobec seniorów będzie oparta o trzy filary: bezpieczeństwo, uczestnictwo oraz solidarność.

Morawiecki: tworzymy państwo opiekuńcze

— Niektórzy twardogłowi ekonomiści, liberałowie mogą trochę złapać się za głowę i być przerażeni. Ale ja się bardzo cieszę, jestem szczęśliwy, że w ten sposób tworzymy de facto państwo opiekuńcze, państwo, które wdraża zasady społecznej gospodarki rynkowej — powiedział szef rządu.

Według przewidywań MRPiPS w Polsce będzie pogłębiał się proces starzenia się społeczeństwa i jeżeli prognozy demograficzne się nie zmienią, to do 2050 r. ponad 40 proc. Polaków będzie miało powyżej 60 lat. Populacja osób w wieku 60+ wzrośnie do 13,7 miliona.

— Demokracja musi być demokracją z sercem, państwo musi być państwem z sercem, rząd ten musi być z rządem z sercem i my, tworząc ten program, dokonaliśmy bardzo wielu przeglądów, przeglądów polityk społecznych, ale też wielu rozmów [...] i wchodzimy w obszar konsultacji, dyskusji społecznych — dodał.

Rafalska: trzeba zmienić postrzeganie starości i stosunek do osób starszych

— To, żeby te osoby nie czuły się wykluczone, żeby przywrócić należny szacunek osobom starszym, tak jak to kiedyś w Polsce bywało, a niestety dzisiaj najlepiej jest być młodym, pięknym i do tego jeszcze bogatym, a wszystko, co potem — rodzi określone problemy — powiedziała minister Rafalska.

Szefowa MRPiPS wskazywała, że kompleksowość polityki senioralnej obejmować musi wiele obszarów m.in. działania finansowe, dostępność do rehabilitacji i usług specjalistycznych oraz poradnictwa, obecność na rynku pracy.

— To wszystko już w tej chwili się dzieje, ale muszą być przeniesione odpowiednie akcenty. Chcielibyśmy, by to się działo bardzo szybko, ale nie zawsze jest to możliwe, bo niektóre z rozwiązań wymagają zmian prawnych — – powiedziała minister.

RadioZET.pl/PAP/MP