Morawiecki o liście Tuska: radość z głosów wspierających naszą narrację

Redakcja
14.12.2017 11:45
Morawiecki o liście Tuska: radość z głosów wspierających naszą narrację
fot. East news

Cieszę się ze wszystkich głosów, które wspierają naszą narrację i podejście do kwestii uchodźców - powiedział w czwartek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do listu szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na temat obowiązkowych kwot relokacyjnych.

- Wiem, że premier Grecji (Aleksis Cipras) cały czas ma inne spojrzenie na te tematy, my wskazujemy na to, że (...) warto jest wkładać istotne pieniądze, zauważalne, w pomoc uchodźcom na miejscu. Ta pomoc jest dużo bardziej efektywna tam na miejscu - podkreślił Morawiecki w rozmowie z dziennikarzami przed spotkaniem Grupy Wyszehradzkiej z szefem włoskiego rządu Paolo Gentilonim.

Zagłosuj

Czy Polska powinna przyjąć uchodźców?

Liczba głosów:

- My włożyliśmy 50 mln euro, czyli bardzo dużą kwotę, we współpracę w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ponad 7 mln euro we współpracę głównie w północnej Afryce - Libia i inne państwa północnej Afryki - przypomniał premier.

Tusk w liście do przywódców UE z 7 grudnia ocenił, że wprowadzenie systemu kwotowego rozdziału uchodźców okazało się nieskuteczne i podzieliło państwa członkowskie. Zapowiedział też, że zaproponuje "dalsze działania", jeśli do czerwca 2018 roku nie będzie w tej sprawie rozwiązania. List Tuska skrytykowała Komisja Europejska, podkreślając, że nie zgadza się z jego opinią.

RadioZET.pl/pap/maal