Morawiecki po spotkaniu z liderami opozycji. Padła kwestia zmian w TVP

Redakcja
25.01.2019 19:33
Morawiecki po spotkaniu z liderami opozycji. Padła kwestia zmian w TVP
fot. PAP

Udało nam się w wielu aspektach porozumieć, w niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach; uważam, że temperatura sporu powinna zostać obniżona - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefami klubów i kół parlamentarnych w Sejmie. Szef PSL poinformował, że na spotkaniu poruszono kwestię TVP, jednak ze strony PiS nie ma woli do zmian.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Szef rządu Mateusz Morawiecki stwierdził, że "państwa bardzo silne, dojrzałe, charakteryzuje jedna rzecz: otóż tam klasa polityczna, rządzący, potrafią się porozumieć czasami ponad pewnymi bieżącymi sporami politycznymi, w sprawach, które są ważne dla społeczeństwa".

Zobacz także

"I mogę wyrazić moją wdzięczność, raz jeszcze podziękować, że tutaj, na tym spotkaniu, wykonaliśmy pierwszy dobry krok w tym kierunku i wyrazić pewnego rodzaju życzenie, żeby w różnych innych bardzo ważnych sprawach dla społeczeństwa, żebyśmy mogli również rozmawiać, żeby ta temperatura sporu politycznego została obniżona" - powiedział szef rządu.

"Pojawiły się takie głosy u przedstawicieli opozycji, ja jestem również za nie wdzięczny, bo także uważam, że ta temperatura powinna być obniżona, a więc tak, jak to jest w dojrzałych, silnych państwach. Cieszę się, że do takiego spotkania doszło, gdzie udało nam się w wielu aspektach porozumieć, a w niektórych pozostaliśmy przy swoich zdaniach" - dodał Morawiecki. 

Na konferencji prasowej po spotkaniu, w którym na zaproszenie szefa rządu, udział wzięli m.in. przedstawiciele klubów PiS, PO-KO, Kukiz'15, PSL-UED i Nowoczesnej wyraził nadzieję, że uda się wypracować razem z opozycją "wspólną wersję regulacji prawnych", które będą miały zapobiegać takim sytuacjom, jak atak na Pawła Adamowicza w przyszłości. Premier podkreślał też dobrą atmosferę rozmów z opozycją.

Morawiecki: wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom opozycji

"Wymieniliśmy się poglądami w tematach, co do których nie było konsensusu, ale chcę też podkreślić, że wyszliśmy naprzeciw kilku postulatom osób ze strony opozycji - czy to PO, czy Kukiz'15, czy przewodniczącego (PSL) Władysława Kosiniaka-Kamysza. To były takie postulaty, jak przede wszystkim to, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu doszło do przedstawienia szczegółowej informacji w tej sprawie i debaty" - mówił Morawiecki. Jak ocenił, uczestnicy spotkania dzielą przekonanie, że "poszczególne służby dochowują należytej staranności i postępowanie jest prowadzone pod szczególnym nadzorem".

Zobacz także

"Również wypłynęła propozycja dotycząca pełnej kontroli ze strony pokrzywdzonych - to przewodniczący (klubu PO-KO, Sławomir - PAP) Neumann zaproponował - i tutaj jest to decyzja prokuratora prowadzącego, ale w naszym przekonaniu nie powinno być żadnych przeszkód, żeby rodzina miała dostęp do akt, żeby było to bardzo transparentne, a w późniejszym etapie postępowania przed sądem, żeby był oskarżyciel posiłkowy również ze strony pokrzywdzonych, a więc tutaj także doszliśmy do konsensusu" - dodał premier. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter/BM