Zamknij

Pomorze Zachodnie zintegrowane z resztą Polski? Powstanie tunel pod Świną

Redakcja
28.04.2017 13:02
Pomorze Zachodnie zintegrowane z resztą Polski? Powstanie tunel pod Świną
fot. Grzegorz Bukała/Agencja Gazeta

Tunel pod Świną pomoże zintegrować Pomorze Zachodnie z resztą Polski. - Ta inwestycja powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to procedury i proces budowlany - zapewnił w piątek w Świnoujściu wicepremier Mateusz Morawiecki.

W piątek w Świnoujściu prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol podpisali umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy tunelu pod cieśniną Świna, czyli między wyspami Wolin i Uznam.

W uroczystości podpisania wzięli także udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS).

Morawiecki wskazał, że wybudowanie tunelu pomoże zintegrować Zachodnie Pomorze z resztą Polski. Dodał, że będzie to ważne dla rozwoju gospodarczego, społecznego, turystycznego, międzyludzkiego, a zarówno Świnoujście jak i Szczecin, będą mogły się zupełnie inaczej rozwijać.

Morawiecki podkreślił, że budowa tego tunelu jest dobrze zaplanowana. "Mamy konkretne nie tylko plany, ale mamy również wszystkie plany rezerwowe. W sytuacji jeżeli okazałoby się, że jakiekolwiek sposoby finansowania zawodzą, mamy zapewnione finansowanie innego typu po to, żeby państwo polskie rzeczywiście pokazało tutaj, że jest państwem poważnym" - wskazał wicepremier.

- Tworzymy państwo poważne, nie państwo papierowe - zadeklarował.

Morawiecki powiedział, że mieszkańcy, korzystając dotychczas z promu, tracili kilkanaście dni rocznie, oczekując na niego. "Zdecydowanie nam to nie odpowiada" - podkreślił.

Jak zapewnił, "ta inwestycja powstanie". "Powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to już przeanalizowane przez nas procedury i proces budowlany. Nie pozwolimy na to, żeby ona była odsuwana ad Kalendas Graecas, żeby poszczególne etapy były powstrzymywane" - wskazał.

- To jest znak firmowy naszej strategii rozwoju odpowiedzialnego, że chcemy, żeby ten rozwój był oparty o trwałe podstawy również w takich miastach jak Świnoujście - podsumował. 

RadioZET.pl/PAP/KM