Morawiecki: Nie jest w naszym interesie, aby być w strefie euro

Redakcja
18.05.2017 11:15
Morawiecki: Nie jest w naszym interesie, aby być w strefie euro
fot. RadioZET

Mateusz Morawiecki twierdzi, że wprowadzenie waluty euro przyniesie Polsce więcej szkody niż pożytku. – Nie jest w naszym interesie, aby być w strefie euro. Nie widzimy powodu, by tracić instrument własnej polityki monetarnej – mówi wicepremier.

Andrzej Duda 3 maja powiedział, że Polacy sami w referendum powinni zdecydować o kluczowych dla Polski sprawach, w tym o wprowadzeniu waluty euro. Okazuje się, że minister rozwoju i finansów jest przeciwny wprowadzeniu euro do Polski. – Chodzi o relacje waluty własnej do innych walut, wysokość stóp procentowych oraz zdolność kraju do emisji długu w swojej własnej walucie – argumentuje Morawiecki.

Euro nie leży w naszym interesie

Zdaniem Morawieckiego, obecnie strefa euro i Polska nie są spójnymi obszarami walutowymi i zmiana waluty w naszym kraju nie leży w naszym interesie. – Polska ma inny przebieg cyklu koniunkturalnego, inną strukturę produkcji, a także innego rodzaju przewagi konkurencyjne – komentował.

Portal Money.pl przeprowadził sondę na temat wprowadzenia waluty euro w Polsce, której wyniki pokazują, że nieznaczna większość popiera pozostanie złotego. 54 proc. ankietowanych zagłosowało przeciwko wprowadzeniu euro.

RadioZET.pl/Money.pl/strz