Zamknij

Morawiecki: w 2018 r. znaczny wzrost wydatków na cele społeczne

Redakcja
24.08.2017 20:18
Morawiecki: w 2018 r. znaczny wzrost wydatków na cele społeczne
fot. Archiwum Radia ZET

Minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wzrosną wydatki na cele społeczne w 2018 r. – Przeznaczymy blisko 25 mld zł na Rodzinę 500+, wydatki na emerytury i renty będą wyższe o ok. 19 mld zł, na zdrowie o niemal 6 mld złotych – mówił wicepremier.

Morawiecki poinformował w czwartek, że znacząco wzrośnie finansowanie celów społecznych przez rząd. – Tak istotny wzrost finansowania celów społecznych i związanych z bezpieczeństwem może być bezpiecznie realizowany dzięki skutecznej odbudowie różnych dochodów budżetowych i uszczelnieniu systemu podatkowego. Kluczowe są tu rozbudowa zdolności analitycznych aparatu skarbowego, poprawa efektywności działania służb celno-skarbowych oraz stopniowa eliminacja luk prawnych – czytamy słowa wicepremiera w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Wydatki socjalne w górę

Kluczową sprawą w komunikacie ministra finansów były kwoty, którymi budżet zasili program Rodzina 500+ oraz emerytury i renty. – W projekcie budżetu przewidziany jest znaczny wzrost finansowania celów społecznych, takich jak program Rodzina 500+, na który przeznaczone zostanie blisko 25 mld zł. Wydatki na emerytury i renty zwiększą się o około 19 mld zł, z czego ponad 9 mld zł wynika z obniżenia wieku emerytalnego. Bardzo wysoki jest też wzrost wydatków na zdrowie, o niemal 6 mld zł, oraz na obronność o 4 mld złotych – czytamy.

Budżet poniżej progów unijnych

Jednocześnie Morawiecki podkreślił, że projekt budżetu 2018 zakłada poziom poniżej progów unijnych. – Zakłada (budżet – red.) bezpieczny poziom deficytu, poniżej progów unijnych, spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej, oraz przyczyni się do umocnienia wysokiej jakości wzrostu gospodarczego – podaje minister.

500+ dla seniorów? Oto szczegóły:

Zobacz także

Rozpoczynają sięw Polsce MŚ w siatkówce. Czy mamy szanse na medal? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz