Zamknij

Mocna konferencja Morawieckiego: Nord Stream 2 to rosyjski szantaż

Redakcja
23.03.2018 12:53
Morawiecki
fot. PAP

Szef polskiego rządu wziął udział w unijnym szczycie w Brukseli, po którym udzielił konferencji. Mowa była o najważniejszych dla Polski sprawach — gazociągu Nord Strem 2, pakiecie klimatycznym czy zmianach w sądownictwie.

— Coraz więcej krajów zdaje sobie sprawę, że Nord Stream 2 jest elementem geopolityki rosyjskiej, elementem szantażu, ten projekt stanowi duże niebezpieczeństwo dla Europy, w szczególności dla Ukrainy, pośrednio dla Polski — powiedział premier.

Wspomniał również o swoim spotkaniu z szefem KE Jean-Claudem Junckerem wraz z premierami Łotwy, Estonii i prezydent Litwy. Spotkanie dotyczyło porozumienia energetycznego. Powiedział, że w tej kwestii udało się „przełamać 10 lat imposybilizmu, niemożności realizacji tego projektu”.

— Bardzo się cieszę, że Polska wykazuje tutaj taką solidarną postawę i pomagamy w przyłączaniu systemu elektroenergetycznego państw bałtyckich i synchronizowaniu tego systemu z Polską i UE — mówił.

Jako kolejny temat wymienił kwestię klimatu. — Bardzo ważna rzecz, która została wprowadzona przez Polskę, przeze mnie, do konkluzji z Rady Europejskiej, to kwestia poprawek do planów pod kątem potrzeb narodowych — powiedział.

— Plan i propozycje, które będą omawiane w przyszłym roku, w kolejnych latach muszą uwzględniać narodowe plany klimatyczne i energetyczne — ta dodatkowa kwestia znalazła się w konkluzjach, co zabezpiecza nasze interesy na tym bardzo trudnym polu — dodał.

Morawiecki ocenił, że polityka klimatyczna zmierzająca w kierunku „jednostronnej redukcji poziomu dwutlenku węgla w stosunku do innych państw” jest niewłaściwa.

— Tylko globalne porozumienie ma tutaj sens — dwutlenek węgla nie rozpoznaje granic, tylko swobodnie przemieszcza się po całym świecie — dodał premier.

RadioZET.pl/pap/maal