Zamknij

Morawiecki wydał dodatkowe polecenia kontroli. "Taka osoba naraża inne na zakażenie"

25.11.2021 12:56
Mateusz Morawiecki
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wydałem dodatkowe polecenia i do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych związane z kontrolą procederu wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19 – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej dotyczącej tarczy antyinflacyjnej został również pytany, jak rząd kontroluje proceder wydawania fałszywych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. Szef rządu zwrócił uwagę, że fałszywe certyfikaty covidowe to problem całej Europy.

Fałszywe certyfikaty szczepień. Premier wydał dodatkowe polecenia

– Nie dalej jak wczoraj rozmawiałem z kilkoma premierami, także poruszaliśmy te tematy. Wiem niestety, że kwitnie rynek fałszywych certyfikatów zaszczepienia przeciw COVID-19. To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo taka osoba naraża inne na zakażenie, a w związku z tym na najbardziej tragiczne konsekwencje – podkreślił premier. 

– W związku z tym wydałem dodatkowe polecenia do głównego inspektora sanitarnego i ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego związane z kontrolą tego procederu – poinformował Mateusz Morawiecki.

Od 22 listopada Ministerstwo Zdrowia prowadzi dodatkowe zabezpieczenie przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov. To m.in. pokłosie spraw związanych z wystawianiem unijnych certyfikatów covid (UCC) osobom, które nie zostały zaszczepione. Część medyków, z których kont wystawione zostały certyfikaty, twierdziła, że wykradziono im dane do logowania.

Proceder fałszowania certyfikatów covidowych stanowczo potępiła m.in. Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. "Pielęgniarki i położne angażują się w działania, których celem jest zbudowanie zaufania Polaków wobec szczepień ochronnych, ponieważ zgodnie z aktualną wiedzą medyczną są one najskuteczniejszym narzędziem w walce z pandemią COVID-19. Praktyki, które temu przeczą stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów oraz godzą w wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej" – napisano w opublikowanym na początku listopada komunikacie.

RadioZET.pl/PAP