Zamknij

Morawiecki zdecydował. Płk. Jarmuszkiewicz nowym szefem polskiego wywiadu

08.08.2022 16:59

Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek płk. Bartosza Jarmuszkiewicza na szefa Agencji Wywiadu. Do tej pory był on wiceszefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wcześniej premier odwołał dotychczasowego szefa polskiego wywiadu Piotra Krawczyka.

Mateusz Morawiecki
fot. Wojciech Olkusnik/East News

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek po południu, że płk. Bartosz Jarmuszkiewicz jest oficerem z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym. "Jest absolwentem kursu oficerskiego dla funkcjonariuszy wywiadu. Służbę w UOP – później w ABW – rozpoczął w 1997 roku. Kurs oficerski ukończył w Ośrodku Kształcenia Kadr Wywiadu w Starych Kiejkutach. Od początku służby w UOP i później w ABW zajmował się pracą operacyjną" – podkreślił Żaryn.

Bartosz Jarmuszkiewicz nowym szefem Agencji Wywiadu

Nowy szef polskiego wywiadu cywilnego posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych średniego i wyższego szczebla w terenie i w centrali. Jarmuszkiewicz od 20 maja 2020 roku był zastępcą szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "W ABW sprawował nadzór m.in. nad Departamentem Kontrwywiadu. Aktywnie współpracował z wywiadem i kontrwywiadem służb specjalnych państw sojuszniczych" – zaznaczył Żaryn.

Szefa Agencji Wywiadu powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych i sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Opinie nie są dla premiera wiążące.

Piotr Krawczyk był szefem Agencji Wywiadu od grudnia 2016 roku, a wcześniej – od września 2016 – był p.o. szefa AW. W czwartek Żaryn poinformował na Twitterze, że szef Krawczyk podał się do dymisji ze względów osobistych. Płk. Jarmuszkiewicz w latach 2015-20 sprawował m.in. funkcje kierownicze w Agencji, był m.in. dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkolenia i Edukacji ABW w Emowie pod Warszawą.

RadioZET.pl/PAP