Zamknij

Pierwsze takie słowa katolickiego biskupa w Jedwabnem

Redakcja
11.07.2017 09:37
Pierwsze takie słowa katolickiego biskupa w Jedwabnem
fot. Agnieszka Sadowska/Agencja Gazeta

Bezprecedensowe słowa katolickiego biskupa w Jedwabnem. Duchowny przeprosił za zbrodnie, jakie katolicy popełnili na narodzie żydowskim. Jako pierwszy biskup w tym miejscu.

- To jest wielki ból i wyrzut sumienia, za który to ból wszystkich braci i siostry narodu żydowskiego przepraszamy - mówił w Jedwabnem biskup Rafał Markowski, który podczas uroczystości reprezentował polski episkopat.

Wystąpienie zostało wygłoszone z okazji 76. rocznicy pogromu w Jedwabnem. Przy pomniku ofiar złożono wieńce i zmówiono modlitwę. 

- Kościół ogarnia z wielkim bólem tych synów narodu polskiego, szczególnie tych katolików, którzy brali udział w tej kaźni, którzy bezpośrednio przyczynili się do tego bólu, upokorzenia i wreszcie do śmierci - kontynuował duchowny.

Rafał Markowski jest przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Po raz pierwszy słowa o przeprosinach padły w tym miejscu z ust polskiego, katolickiego biskupa. Pod tym względem tegoroczne obchody tragedii były z pewnością wyjątkowe.

W podobnym tonie koncyliacyjnym wypowiadał się naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślał, że musimy się razem modlić, żałować i pamiętać. Dzięki temu mamy szansę na uniknięcie tragedii na poszczególnych narodach w przyszłości. 

Śledztwo IPN dowodzi, że 10 lipca 1941 roku w Jedwabnem grupa Polaków zamordowała co najmniej 340 żydowskich sąsiadów. 

RadioZET.pl/KM