Gronkiewicz-Waltz może odzyskać pieniądze

Redakcja
21.09.2017 19:36
Gronkiewicz-Waltz może odzyskać pieniądze
fot. Wikimedia Commons

Jeżeli okaże się pomyślnie dla pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i sąd administracyjny orzeknie inaczej, to zablokowane środki wrócą z powrotem na jej rachunek - podkreślił w czwartek poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński, który zasiada w komisji weryfikacyjnej.

Jak ustaliła PAP, 15 września Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ponad 12 tys. zł; chodzi o grzywny - wraz z odsetkami - jakie nałożyła na nią komisja weryfikacyjna za niestawiennictwo na czterech rozprawach dotyczących nieruchomości Twarda 8 i 10, Chmielna 70 i Sienna 29.

Pod koniec czerwca prezydent Warszawy poinformowała, że ratusz złożył wniosek do NSA w Warszawie o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego. Jak uzasadniała, w Polsce są obecnie dwa organy powołane do rozstrzygania spraw reprywatyzacyjnych: komisja oraz prezydent miasta i w związku z tym nie ma możliwości, by prezydent był stroną w komisji. Gronkiewicz-Waltz mówiła wówczas, że do czasu rozstrzygnięcia tego sporu przez NSA komisja powinna zawiesić swoje działania.

Zagłosuj

Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna zostać odwołana?

Liczba głosów:

Jan Mosiński (PiS) podkreślił w czwartek, że komisja weryfikacyjna podjęła decyzję o wymierzeniu kar grzywny w sprawach dotyczącyh tych czterech adresów. - Zgodnie z art. 80. i 81. ustawy o egzekucji administracji publicznej organ podatkowy wszczął egzekucję z rachunku pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i zablokował tę kwotę - podkreślił poseł w Polsat News2.

Jak dodał, procedura odwoławcza nie wstrzymuje żadnych działań. "Jeżeli okaże się pomyślnie pani prezydent, że sąd orzeknie inaczej, to te środki wrócą z powrotem na jej rachunek" - podkreślił poseł. "W tym przypadku komisja podjęła decyzję o nałożeniu kary grzywny. Pani prezydent otrzymała wezwanie do uiszczenia zapłaty. Nie zrobiła tego, więc zgodnie z przepisami organ zgłosił się do banku, który zablokował środki" - dodał Mosiński.

RadioZET.pl/pap/maal