Zamknij

Nowe paszporty jednak bez Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy. Są inne propozycje

Redakcja
11.09.2017 13:13
Nowe paszporty jednak bez Cmentarza Orląt Lwowskich i Ostrej Bramy. Są inne propozycje
fot. Bartosz Banka/Agencja Gazeta

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował o zmianie projektów, które są brane od uwagę jako nowe motywy na polskich paszportach.

W nowym paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a zamiast wizerunku Cmentarza Orląt Lwowskich - postać Antosia Petrykiewicza - poinformował w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Wyjaśnił, że te zmiany to efekt zakończonej w poniedziałek Kampanii Społecznej MSWiA "Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018".

- W związku z uwagami, które napływały do ministerstwa, po wysłuchaniu rekomendacji zespołu ekspertów w sprawach, które wzbudzały kontrowersje podjąłem następujące decyzje:, jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich zdecydowałem o tym, żeby zamiast ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza" - poinformował. Przypomniał, że to najmłodszy kawaler Orderu Virtuti Militari. "13-letni chłopiec, który razem z innymi orlętami lwowskimi walczył o niepodległość Polski i jest pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich - dodał minister.

Kaczyński: Pozostaniemy samotną wyspą w Europie. Chcesz tego? Wypowiedz się z Mam Zdanie!

Jak powiedział kolejna zdecydował też, że w paszporcie zamiast wizerunku Ostrej Bramy pojawi się inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej. - A więc, grób matki i serce syna, to jest bardzo przejmujący symbol postawy Polek, które w czasie zaborów wychowywały swoje dzieci w ten sposób żeby pamiętały o Polsce, o naszej tradycji, o naszej kulturze - mówił szef MSWiA. - Dzięki poświęceniu matek wyrosło pokolenie, które z sukcesem doprowadziło do odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. - dodał.

RadioZET.pl/PAP/KM