Zamknij

Możliwy incydent w ukraińskiej elektrowni atomowej. Generał Błazeusz ostrzega

19.05.2022 11:05
Elektrownia atomowa w Zaporożu
fot. ED JONES/AFP/East News

W Warszawie odbywa się konferencja PISM Strategic Ark. Podczas tego wydarzenia generał dywizji Piotr Błazeusz ostrzegał przed rosyjskimi działaniami. - Nie możemy wykluczyć, że nastąpi jakiś "incydent" w ukraińskiej elektrowni atomowej lub fabryce chemicznej, musimy być przygotowani na taką ewentualność – stwierdził zastępca szefa Sztabu Wojska Polskiego.

Konferencje PISM Strategic Ark otworzył premier Mateusz Morawiecki. Zadeklarował on pomoc Finlandii i Szwecji w razie gdyby zostały te państwa zaatakowane w czasie procesu dołączania do NATO.

W debacie wziął udział gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ostrzegał on, że jeśli Ukraina zaatakuje jakieś cele w głębi Rosji, musi się liczyć z tym, że Moskwa zareaguje eskalacją do wojny w pełnym wymiarze i może ogłosić mobilizację.

"Może dojść do incydentu w elektrowni atomowej"

Zdaniem generała Rosja nadal posiada duże zasoby sprzętu starszej generacji, dlatego nie przejmuje się stratami. - Ponoszą duże straty i nie przejmują się swoimi żołnierzami, dlatego morale ich armii jest niskie, jednakże nie miejmy złudzeń, że "niedźwiedź" już leży pokonany – stwierdził generał.

Genrał Błazeusz na konferencji
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Błazeusz ostrzegał przed rosyjskimi prowokacjami. - Nie możemy wykluczyć, że nastąpi jakiś "incydent" w ukraińskiej elektrowni atomowej lub fabryce chemicznej, musimy być przygotowani na taką ewentualność – stwierdził generał. - Rosjanie mają to w swojej doktrynie, tak samo jak użycie taktycznej broni jądrowej - dodał Błazeusz.

RadioZET.pl

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

C