Możliwy powrót gwałtownych burz w Polsce z deszczem i wiatrem

Redakcja
16.08.2017 14:09
burze w Polsce 2017
fot. Pixabay

Za nami  fala upałów, które zakończyły tragiczne w skutkach nawałnice na północy Polski. jednak synoptycy ostrzegają, że nadchodzą silne burze z możliwymi mocnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Kiedy spodziewać się zmiany pogody?

Powoli z Zachodu nadciąga nad Polskę chłodniejszy front powietrza polarno-morskiego, który w najbliższych dniach wywoływać może gwałtowne burze z większymi opadami deszczu oraz możliwym silnym wiatrem. Państwowa Straż Pożarna zaleca, by z balkonów czy tarasów posprzątać wszystkie przedmioty, które w trakcie wichury mogą spaść na dół i stanowić zagrożenie dla przebywających w okolicy osób. Leszek Suski, Komendant główny straży przekonuje, że nadchodzące burze charakteryzować się mogą gwałtownym przebiegiem i powodować znaczne straty. Opady w czasie burz osiągnąć mogą do 30 mm, natomiast wiatr w porywach dochodzić może do 75 km/h.

- W środę prognozuje się pojedyncze komórki burzowe z mniejszą niż zwykle tendencją do łączenia się w struktury wielokomórkowe. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 15 mm, a miejscami nawet do 20-25 mm, powodując lokalne podtopienia i zalania. Pierwsze burze mogą już pojawić się w godzinach przedpołudniowych głównie na zachodzie kraju, a w szczególności na północnym-zachodzie. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim - czytamy na stronie "łowców burz".

RadioZET.pl/Wyborcza/Lowcyburz/SA