Zamknij

Wzruszający gest. Mieszkańcy Mrowin chcą upamiętnić 10-letnią Kristinę

04.07.2019 14:44
Mrowiny
fot. Piotr Molecki/East News

Mieszkańcy Mrowin, radny wsi, sołtys i rada sołecka, a także dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach wystąpili z inicjatywą budowy placu zabaw, który upamiętniłby zamordowaną 10-letnią Kristinę, mieszkankę Mrowin.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W apelu, który ukazał się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Żarowie, członkowie Komitetu Społecznego „Zachowajmy pamięć o Kristinie” podkreślają, że „brutalne morderstwo Kristiny spowodowało zachwianie równowagi i poczucia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Mrowin, ale szczególnie tych najmłodszych – dzieci, jej przyjaciół, koleżanek i kolegów”.

Ci najmłodsi cierpią najbardziej, ponieważ nie jesteśmy w stanie im do końca wytłumaczyć tej okrutnej tragedii i utraty bliskiej osoby. Jednak nie możemy bezradnie przejść do szarej codzienności. Nie możemy pozwolić, by ostatnie słowo należało do zła i śmierci. Dlatego chcemy podjąć piękną inicjatywę na rzecz wszystkich dzieci z Mrowin, przyjaciół, koleżanek i kolegów Kristiny, po to, by zachować i pielęgnować pamięć o niej.

CZŁONKOWIE KOMITETU

Jak wyjaśniają pomysłodawcy, Plac Zabaw imienia Kristiny w Mrowinach miałby powstać w pierwszą rocznicę śmierci 10-latki. „Chcemy stworzyć dla wszystkich dzieci z Mrowin bezpieczne, monitorowane, nowoczesne i atrakcyjne miejsce, w którym będą one mogły spędzać swój wolny czas. [...] Niech to miejsce będzie pamiątką po niej, żywym pomnikiem, symbolem zjednoczenia ludzi wielkich serc” – podkreślili.

Członkowie komitetu zwracają uwagę, że plac zabaw jest odpowiedzią na potrzeby najmłodszych. „Wstępnie planujemy, aby plac zabaw powstał w miejscu najbardziej dostępnym dla wszystkich dzieci – w okolicach stadionu sportowego, w pobliżu zbudowanej niedawno siłowni zewnętrznej, z której korzystają dorośli mieszkańcy wsi. Plac będzie ogrodzony i monitorowany, tak by przebywające tu dzieci były naprawdę bezpieczne” – napisali pomysłodawcy, którzy jednocześnie zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe ich inicjatywy.

10-letnia Kristina z Mrowin została zamordowana 

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Ostatni raz była widziana 200 metrów od domu. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie, 6 km od Mrowin.

Zobacz także

Prokuratura w Świdnicy poinformowała 14 czerwca, w piątek, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki były rany kłute klatki piersiowej i szyi.

Podejrzany o jej zabójstwo 22-letni Jakub A. został zatrzymany 16 czerwca, w niedzielę, w godzinach popołudniowych. Wieczorem został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Świdnicy na przesłuchanie. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem — w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie, ze znieważeniem zwłok, oraz zarzut podżegania we wcześniejszym okresie innej osoby do udziału w zabójstwie.

Według prokuratury podejrzany przyznał się do obu stawianych mu zarzutów. Sąd aresztował go na trzy miesiące.

RadioZET.pl/PAP