Rozpoczęła się msza w intencji Pawła Adamowicza

Redakcja
18.01.2019 19:03
Rozpoczęła się msza w intencji Pawła Adamowicza
fot. PAP/Adam Warżawa

W bazylice Mariackiej w Gdańsku rozpoczęła się w piątek uroczysta msza święta w intencji tragicznie zmarłego prezydenta miasta Pawła Adamowicza.

Zobacz także

Mszy przewodniczy metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. Uczestniczą w niej m.in. rodzina zmarłego prezydenta, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, lider PO Grzegorz Schetyna i p.o. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz także

Od czwartkowego popołudnia trumna była wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności, gdzie tłumy mieszkańców Gdańska żegnały Pawła Adamowicza.

Prezydenta żegnali samorządowcy z całej Polski

W piątek o godz. 17.00 trumna została wyniesiona z ECS, a w szpalerze żegnali prezydenta samorządowcy z całej Polski, którzy zjechali do Gdańska na nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich, zwołane w związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza.

Potem kondukt przeszedł ulicami miasta do bazyliki Mariackiej. Po mszy w bazylice do północy potrwa czuwanie modlitewne przy trumnie. W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany.

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek zmarł.

Zobacz także

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania, tj. od 1990 r. W latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

RadioZET/PAP/JZ