Msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. „Są tacy, którzy urzędom dodają znaczenia”

Redakcja
15.02.2019 19:14
Msza żałobna w intencji Jana Olszewskiego. „Są tacy, którzy urzędom dodają znaczenia”
fot. PAP

Z udziałem przedstawicieli najwyższych władz, w tym m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się w piątek wieczorem w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży w Warszawie msza żałobna w intencji premiera Jana Olszewskiego. Główne uroczystości pogrzebowe byłego premiera odbędą się w sobotę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W mszy św., której przewodniczy biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha - chrześniak i krewny zmarłego - uczestniczą także marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier Beata Szydło, członkowie rządu, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz także

„Są tacy, którzy o Ewangelii mówią, ale nią nie żyją. Są tacy, którzy o Ewangelii nie mówią, ale nią żyją. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich. Są tacy, którym urzędy dodają znaczenia. Są tacy, którzy urzędom dodają znaczenia. Premier Jan Olszewski należał do tych drugich” – mówił w kazaniu bp Janocha.

Biskup przyznał, że były premier w swoim życiu nie napisał żadnej książki, nie licząc broszury wydanej jeszcze w czasach PRL w podziemnej oficynie. „Jan Olszewski pozostawił po sobie księgę napisaną życiem” – podkreślił hierarcha.

O 20:00 trumna z ciałem byłego premiera zostanie przeniesiona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście.

Zobacz także

Główne uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego zaplanowano na sobotę.

O 11:00 rozpocznie się msza żałobna w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Między 13:00 a 13:30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie zakończą się uroczystości.

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek 7 lutego. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego.

RadioZET.pl/PAP/JŚ