PiS zmieni nazwę obozu na Majdanku. Żeby było wiadomo, że zbudowali go Niemcy

Redakcja
23.02.2018 07:04
Majdanek
fot. Wikimedia Commons

Będziemy tę nazwę zmieniać — powiedział w piątkowej rozmowie z „Naszym Dziennikiem” wiceminister kultury Jarosław Sellin, odnosząc się  do informacji, że Muzeum na Majdanku zyska określenie „niemiecki nazistowski obóz”. Dodał, że wymaga to zmiany ustawowej.

Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Nazwa zostanie zmieniona

Zagłosuj

Czy popierasz nowelizację ustawy o IPN?

Liczba głosów:

— Będziemy tę nazwę zmieniać — powiedział wiceminister. Wskazał, że, „wymaga to zmiany ustawowej, ponieważ muzeum zostało powołane na mocy ustawy”. Sellin zapowiedział, że zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku.

— Nazwę muzeum Stutthof też zmienimy — dodał

— Muzeum w Treblince niedługo będzie powołane jako osobne muzeum. Na razie jest filią należącą do marszałka województwa mazowieckiego, ale porozumiewamy się i to muzeum będzie również prowadzone przez Ministerstwo Kultury, i wtedy będzie nadana nazwa temu muzeum — poinformował w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Jarosław Sellin.

Zobacz także

IPN popiera

Pomysł rozszerzenia nazwy o przymiotnik „niemiecki” popiera Instytut Pamięci Narodowej.

— Jeżeli do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek o opinię w tej sprawie, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach — Niemcach. To w sposób wyraźny oddawałoby, kto budował obozy, kto był twórcą całej machiny zbrodniczego systemu — podkreślił w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zmianę nazwy Muzeum na Majdanku skomentowała dla „ND” Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku: „Jeżeli nasz organizator uzna, że zmiany w nazwie muzeum są konieczne, to oczywiście w tym zakresie będziemy współpracować”.

RadioZET.pl/pap/maal