Zamknij

Muzułmański kalendarz a w nim… także katolickie święta

Redakcja
29.12.2018 19:33
Muzułmański kalendarz a w nim… także katolickie święta
fot. Shutterstock

Święta muzułmańskie, ale też polskie święta państwowe i katolickie. Wszystkie ważne dla żyjących w Polsce muzułmanów daty zawiera kalendarz na 2019 rok wydany przez Muzułmański Związek Religijny (MZR).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kalendarz wydany przez MZR to powszechny kalendarz gregoriański, z naniesionymi datami świąt religijnych polskiej społeczności muzułmańskiej, ustalonymi według kalendarza księżycowego.

Oparty na fazach księżyca kalendarz bierze swój początek od daty ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny ( w 622 roku według kalendarza gregoriańskiego). Rok jest w nim krótszy od tradycyjnego, bo ma 354 dni, dlatego główne święta islamskie ulegają ciągłym przesunięciom w znanym nam kalendarzu gregoriańskim.

Dlatego wydany przez MZR kalendarz dotyczy 2019 roku, ale równolegle 1440 i 1441 roku według kalendarza księżycowego, bo nowy rok w tym kalendarzu wypadnie 31 sierpnia.

Zobacz także

Sam kalendarz składa się z dwunastu plansz, opatrzonych fotografiami muhirów – ozdobnych plansz lub tkanin – pochodzących w większości z rodzinnych kolekcji polskich Tatarów, którzy stanowią największą grupę polskich wyznawców islamu. Kartki z sierpnia i września zdobią zdjęcia muhirów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

W kalendarzu oprócz świąt religijnych polskich muzułmanów, odznaczone są też święta o charakterze państwowym, główne święta katolickiej większości oraz święta o charakterze rodzinnym, np. dzień babci, dziadka czy matki. Jest też kalendarium rocznic ważnych dla społeczności muzułmańskiej w naszym kraju.

Zobacz także

Dokładna liczba polskich wyznawców islamu nie jest znana. Ich liczbę szacuje się na ok. 5 tys. osób.

RadioZET.pl/PAP/JŚ