Zamknij

Myśliwi będą mogli polować w strefie objętej stanem wyjątkowym? Resort środowiska komentuje

PAP
17.10.2021 19:11
stan wyjątkowy
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Myśliwi będą mogli polować w strefie objętej stanem wyjątkowym? Resort środowiska dementuje. W komunikacie odniesiono się do ostatnich doniesień medialnych dotyczących uprawnień członków Polskiego Związku Łowieckiego.

Myśliwi nie będą mogli polować w strefie objętej stanem wyjątkowym. "Wbrew fałszywym doniesieniom medialnym nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym" - przekazało w niedzielę Ministerstwo Klimatu i Środowiska. "Zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone" - dodano. W ten sposób resort odniósł się do ostatnich doniesień medialnych dotyczących uprawnień członków Polskiego Związku Łowieckiego.

Stan wyjątkowy. Ministerstwo Klimatu i Środowiska: nie będzie działań myśliwych

W opublikowanym komunikacie ministerstwo wskazało, że w związku z trwającym stanem wyjątkowym na terenach przygranicznych członkowie PZŁ są pozbawieni możliwości szacowania szkód łowieckich wyrządzonych przez zwierzynę. "W konsekwencji uniemożliwia się rolnikom uzyskania odszkodowania należnego z tytułu wyrządzonych szkód. Dotychczasowe działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska miały na celu – tylko i wyłącznie – przeanalizowanie możliwości wprowadzenia zmian w powyższym zakresie" - wyjaśnił resort.

Zapewnił, że "wbrew fałszywym doniesieniom medialnym nie brano pod uwagę jakiejkolwiek realizacji działań przy użyciu broni przez członków PZŁ na terenach objętych stanem wyjątkowym". "Jakiekolwiek spekulacje w tym zakresie prowadzą jedynie do wprowadzania w błąd opinii publicznej i są całkowicie nieuprawnione" - dodano.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że obowiązujący w regionie przygranicznym stan wyjątkowy jest sytuacją wyższej konieczności, stąd obecność i realizacja działań przez myśliwych na tych terenach mogłaby nieść za sobą zagrożenie. "W związku z powyższym jakiekolwiek zmiany w tym zakresie nie są ani nie będą prowadzone" - podkreślono.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/ PAP - Karolina Kropiwiec