Zamknij

NBP przedstawia raport o 500+. Eksperci nie mieli racji?

Redakcja
30.03.2017 17:42
500+
fot. PAP

Ekonomiści się mylili. Jak pokazuje raport Narodowego Banku Polskiego, program 500+, wbrew prognozom, nie spowodował odejść z pracy tych, którzy mogli uznać, że gdy dostają świadczenie, to nie opłaca im się pracować.

Zagłosuj

Czy program ''Rodzina 500+'' zmniejsza aktywność zawodową wśród Polaków?

Liczba głosów:

Raport NBP stwierdza, że od wprowadzenia programu 500+, wymagania ludzi szukających pracy zmniejszyły się średnio o 120 złotych. Opublikowane dane wskazują też na fakt zmniejszenia się ryzyka utraty pracy. Jego poziom jest najniższy od 10 lat.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

NBP stwierdza też gorzką dla rządu prawdę. Obniżenie wieku emerytalnego i program 500+ stwarzają ryzyko spadku aktywności zawodowej. Pracodawcy mogą się liczyć z trudnościami w znalezieniu pracowników, choć tu sytuację ratują cudzoziemcy ze wschodu.

Zobacz także

Narodowy Bank Polski prognozuje, że tylko w 2017 roku z powodu obniżenia wieku emerytalnego na emerytury może odejść około 200 tysięcy osób, a program 500+ nie stwarza bodźców do aktywizacji zawodowej kobiet. Ponadto może zniechęcać do szukania pracy osoby pracujące na słabiej opłacanych stanowiskach.

RadioZET.pl/jc/DG