Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

NBP wydało 18 mln złotych na premie. Powód? 100-lecie odzyskania niepodległości

19.11.2018 18:11
xxx wiadomosci

Nawet 18 milionów złotych zostało przeznaczonych na premie dla pracowników Narodowego Banku Polskiego - podał portal Onet. Dodatkowe pieniądze przyznano z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Każdy z nagrodzonych otrzymał po 6 tys. złotych.

NBP wydało 18 mln złotych na premie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości fot. Jan BIELECKI/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"W ramach działań związanych z uczczeniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski przyznał pracownikom NBP – w równej wysokości – okolicznościową wypłatę pieniężną. Wypłatą objęto 95 proc. załogi banku" - napisano w komunikacie cytowanym przez Onet.

Oficjalnie nie podano, jakiej wysokości przyznano nagrody finansowe, ale z rozmów portalu z pracownikami NBP wynika, że otrzymali po 6 tys. złotych brutto. Biorąc pod uwagę liczbę pracowników polskiego banku centralnego - według ubiegłorocznego raportu jest ich 3281 - oznacza, że na premie przeznaczono kwotę aż 18 milionów złotych.

Poproszony o komentarz w tej sprawie ekonomista Janusz Jankowiak nie krył zaskoczenia sowitymi nagrodami dla pracowników NBP tylko z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

- Jeśli faktycznie tak było, to mamy do czynienia z grubym nieporozumieniem. Mówimy przecież o instytucji publicznej. Oczywiście jako taka także ma prawo przyznawać premie pracownikom, ale powinny być one uzasadnione wynikami bądź stażem pracy. Zresztą istnieją odpowiednie przepisy, które to regulują – wyjaśnił Jankowiak.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń