Zamknij

NBP wypuścił nowy banknot 20 zł. Można nim płacić od 21 sierpnia 2017 r.

Redakcja
21.08.2017 13:02
NBP wypuścił nowy banknot 20 zł. Można nim płacić od 21 sierpnia 2017 r.
fot. NBP

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu kolekcjonerski banknot o nominale 20 złotych. Jest to forma upamiętnienia 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

To dziewiąty banknot kolekcjonerski wyemitowany przez NBP. - Najświętsza Maryja Panna od dawna ma w polskim narodzie specjalny status - jest Matką, Obrończynią, Królową. Odnotował to już Jan Długosz w „Rocznikach Królestwa Polskiego”, nazywając Bogarodzicę Najdostojniejszą Królową świata i naszą - komentuje na stronach NBP o. Stanisław Jan Rudziński, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej Jasnej Góry.

Koronacja w 1717 r.

NBP cytując kustosza podkreśla wagę wydarzenia, które miało miejsce 300 lat temu. - Na przestrzeni wieków wielu polskich władców modliło się o wstawiennictwo przed Jej Cudownym Obrazem, a Jasna Góra stała się celem pielgrzymek wszystkich warstw społecznych, które składały Matce Bożej dary w postaci regaliów. Kult maryjny znalazł wyraz i rozwinięcie w ślubach króla Jana Kazimierza złożonych w katedrze lwowskiej po potopie szwedzkim. Dopełnieniem ślubów we Lwowie była uroczysta koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej w 1717 roku. Była to pierwsza, dokonana poza Rzymem i Italią, koronacja Obrazu Matki Bożej – czytamy.

Pełnoprawny środek płatniczy

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

RadioZET.pl/NBP/strz