Zamknij

NIK zajmie się smogiem i dobrem zwierząt. Będą kontrole w całej Polsce

Redakcja
10.02.2017 14:12
Smog w Krakowie
fot. PAP

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt. Kontrole ruszą w tym roku, a raporty ukażą się w 2018 r.

Oba postępowania będzie nadzorował Janusz Wojciechowski, polski przedstawiciel w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Jak przekazał dziennikarzom prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski, Polska ma szczególny problem z jakością powietrza.

- Przygotowujemy się do tej kontroli, będziemy chcieli bliżej z ETO w tym zakresie współpracować - powiedział.

Kontrola dotycząca jakości powietrza rozpocznie się w kwietniu tego roku, a raport powinien ukazać się we wrześniu 2018 r. Kontrola badająca dobrostan zwierząt ma zacząć się w czerwcu, a wyniki zostaną ogłoszone pod koniec 2018 r. NIK uważa, że zwłaszcza ta druga jest niezwykle istotna w kontekście na nowo określanych zasad Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.

Zagłosuj

Czy smog jest prawdziwym problemem?

Liczba głosów:

Wojciechowski przypomniał, że rocznie w UE z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umiera ok. 400 tys. ludzi, w tym blisko 50 tys. w Polsce. Jak zaznaczył, zanieczyszczenie powietrza to ogromny problem Europy i kontrola ma sprawdzić, czy unijna polityka środowiskowa ma właściwe priorytety.

RadioZET.pl/PAP/MaAl