Handlujesz obok sklepu - zapłacisz podatek. Ważny wyrok sądu

27.06.2019 17:45
Handlujesz obok sklepu - zapłacisz podatek. Ważny wyrok sądu
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zła wiadomość dla sklepikarzy. Wystawiając towar przed sklepem powinni uiścić tzw. opłatę targową – tak wynika z najnowszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Nawet, gdy jest to tylko "wystawka", mająca zachęcić do zakupu w środku sklepu.

NSA rozpatrywał skargę właścicielki sklepu z Mielna, która z przyzwyczajenia stawiała wystawkę ubrań przed sklepem. Nie spodobało się to urzędnikom miejskim. W magistracie uznali, że sklepikarka powinna uiścić opłatę targową, w kwocie 70 złotych za dzień. Właścicielka nie zgodziła się. Poszła w tej sprawie do sądu.

Sędziowie nie dali wiary sklepikarce, która twierdziła, że na gminnym chodniku ustawiała… reklamę sklepu w formie zachęcającej do zakupów „wystawki”. Ze zdjęć i relacji klientów wynikało wprost, że na chodniku dochodziło do sprzedaży towarów.

Opłata targowa do egzekwowania. Praktyka pokazuje, że jest z tym różnie

Wyrok obliguje samorządy do pobierania tzw. opłat targowych. Problem w tym, że nie wszystkie gminy to czynią - część pobiera podatek, część nie.

Zobacz także

Sprawa ciągnęła się od wakacji 2016 roku. Sklepikarka walczyła o swoje przed samorządowym kolegium odwoławczym, później w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, a w końcu sprawa przed NSA. Dzisiejszy wyrok jest prawomocny. Urzędnicy naliczyli kobiecie zaległy rachunek – za handle na chodniku musi zapłacić prawie 5 tys. zł.

RadioZET.pl/PAP