Zamknij

Zgoda NSA na połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte

Redakcja
05.04.2017 14:40
Zgoda NSA na połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte
fot. Jan Rusek/Agencja Gazeta

Decyzja NSA oznacza likwidację dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej - powiedział w środę dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz. Jednocześnie zaapelował do ministra kultury o to, by wystawa Muzeum przetrwała.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w środę postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie. MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek.

Zagłosuj

Często chodzisz do muzeum?

Liczba głosów:

- Musimy przyjąć orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznacza to likwidację dotychczasowego Muzeum II Wojny Światowej poprzez wykreślenie naszego Muzeum z rejestru. Powstanie nowa instytucja kultury, to jest precyzowane w zarządzeniu ministra kultury wydanym jeszcze we wrześniu. Ta nowa instytucja kultury będzie nosiła taką samą nazwę, czyli Muzeum II Wojny Światowej, ale będzie nową, inną instytucją kultury. Minister nakreślił zadania, profil działalności tej instytucji. One dotyczą przede wszystkim historii Westerplatte, wojny obronnej 1939 roku. To jest w zarządzeniu ministra - powiedział Machcewicz na środowej konferencji prasowej w Gdańsku.

Jego zdaniem wszystko wskazuje na to, że - ponieważ zniknie muzeum, którego jest dyrektorem - to zostanie przerwana także jego kadencja. - Moja kadencja, która według prawa powinna trwać do końca roku 2019. Tak jak inni dyrektorzy muzeów, jak inni dyrektorzy instytucji kultury mam wieloletnią kadencję. Te wieloletnie kadencje miały gwarantować autonomię instytucji kultury wobec świata polityki, wobec ministra kultury. Okazało się jednak, że jest sposób na przerwanie tej kadencji - powiedział.

- W moim przekonaniu to był główny cel operacji łączenia muzeów. Tym celem było także, jak wszystko na to wskazywało, niedopuszczenie do zaprezentowania publiczności wystawy w takim kształcie, w jakim ją przygotowywaliśmy. Ten cel akurat nie zostanie zrealizowany. Udało nam się dokończyć budowę Muzeum, dokończyć montaż wystawy i otworzyć Muzeum - dodał.

- Wystawa jest otwarta. (...) To najważniejsze, że mogliśmy ją zaprezentować Polakom i zwiedzającym z innych krajów. Chciałbym zaapelować do ministra kultury o niewprowadzanie żadnych zmian do wystawy. Ta wystawa powinna być oceniona przez zwiedzających. Dajmy szansę kolejnym tysiącom, setkom tysięcy Polaków i cudzoziemców do obejrzenia tej wystawy i wyrobienia sobie zdania. Apeluję do ministra kultury, aby ta wystawa przetrwała - podkreślił.

Jak podkreślił Machcewicz, wystawa jest dziełem i podlega prawom autorskim, dlatego minister może ją zastąpić całkowicie nową wystawą, może ją usunąć, ale nie może jej dowolnie zmieniać, bo jest chroniona prawami autorskimi jej twórców.

RadioZET.pl/PAP/KM