Zamknij

Przyspieszenie w sprawie wyboru nowych sędziów Sądu Najwyższego

Redakcja
22.08.2018 15:16
Na 4-dniowym posiedzeniu KRS wybierze kandydatów do Sądu Najwyższego
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Nie we wrześniu, ale jeszcze przed końcem wakacji Krajowa Rada Sądownictwa wybierze nowych sędziów Sądu Najwyższego. W pierwszej kolejności wskaże kandydatów do nowo powołanej Izby Dyscyplinarnej. Czterodniowe posiedzenie KRS rozpocznie się 23 sierpnia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, sędzia Leszek Mazur, zwołał posiedzenie Rady w dniach 23, 24, 27 i 28 sierpnia — poinformowało w środę w komunikacie Biuro KRS. W środę wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego zakończyły zespoły Rady.

Mazur podczas środowego briefingu powiedział dziennikarzom, że w sprawie wyłonienia sędziów do SN Rada działa poza porządkiem posiedzeń przyjętym przed wakacjami.

Zobacz także

Jak zapowiedział Mazur, posiedzenie KRS ma się składać z dwóch części. Pierwsza, która będzie się odbywać w czwartek i piątek, będzie poświęcona obsadzie stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej oraz w Izbie Karnej Sądu Najwyższego.

— Izba Dyscyplinarna ze względu na pewną pilność obsady tej izby, a Izba Karna, ponieważ dosyć naturalnie łączy się ze zbliżoną do dyscyplinarnej problematyką karną, a przede wszystkim dlatego, że liczba kandydatów do Izby Karnej jest niewielka — to jest tylko cztery czy pięć osób — wyjaśnił przewodniczący KRS.

— Z kolei na początku następnego tygodnia, w poniedziałek i wtorek — mówił przewodniczący KRS — Rada zajmie się obsadą dwóch kolejnych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Cywilnej.

Pytany o przyczyny szczególnej pilności obsady Izby Dyscyplinarnej, Mazur wskazał, że jest to izba, która istnieje od kwietnia br., a jednocześnie nie jest obsadzona w żadnym zakresie. Tymczasem, jak podkreślił, mają tam trafiać m.in. odwołania od uchwał Krajowej Rady dot. obsady stanowisk w sądach, których „na każdym posiedzeniu jest wydawanych kilkadziesiąt”.

Zobacz także

— Niemożność rozpoznania ich przez Izbę Dyscyplinarną powoduje, że one się nie uprawomocniają. W konsekwencji te konkursy nie są zakończone, więc obsady w sądach nie mogą być uzupełnione — tłumaczył przewodniczący Rady.

44 wakaty w Sądzie Najwyższym

Drugi aspekt przyspieszenia postępowania KRS dotyczy obsady stanowisk w Izbie Dyscyplinarnej SN. Jak mówił sędzia Mazur, izba ta „jest pewnym zwieńczeniem sądownictwa dyscyplinarnego”. „W sytuacji, kiedy nie ma Izby Dyscyplinarnej, to ten pion jest również w pewnym sensie sparaliżowany” — wskazał.

Cztery zespoły Krajowej Rady Sądownictwa od poniedziałku do środy przeprowadziły wysłuchania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego.
W końcu czerwca w Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie prezydenta o wolnych stanowiskach sędziego w SN — do objęcia są łącznie 44 wakaty sędziowskie.

Jak informował wcześniej rzecznik prasowy KRS sędzia Maciej Mitera, „poszczególnymi wnioskami zajmą się zespoły KRS i przedstawią rekomendacje całej Radzie, a cała KRS będzie podejmowała decyzje na posiedzeniu plenarnym”. Ostateczna lista kandydatów trafi do prezydenta Andrzeja Dudy.

— Te spotkania, które odbywamy od trzech dni z kandydatami, to jest tylko zwieńczenie pracy polegającej na zapoznawaniu się z dokumentami i dorobkiem kandydatów, które zostały przekazane do Rady już wcześniej — zaznaczył sędzia Mazur, mówiąc o pracy zespołów KRS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD