Zamknij

Pierwsze zatrzymania po reportażu w „Superwizjerze”!

Redakcja
23.01.2018 10:44
Zatrzymania
fot. Twitter/Superwizjer TVN

Na polecenie prowadzącej postępowanie gliwickiej prokuratury zatrzymano trzech mężczyzn, którzy brali udział w spotkaniu w Wodzisławiu Śląskim. Usłyszeli zarzuty dot. m.in. propagowania nazistowskiego ustroju — poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Krajowej, prok. Ewa Bialik.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach prowadzi postępowanie dotyczące publicznego propagowania faszyzmu. Postępowanie zostało objęte zwierzchnim nadzorem przez Prokuraturę Krajową.

Rzeczniczka prasowa PK informowała w poniedziałek, że na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry gliwicka prokuratura analizuje kwestię delegalizacji stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Czego dotyczy sprawa?

„Superwizjer” TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.

Na nagraniach ukrytą kamerą są pokazane m.in. obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera zorganizowane w 2017 r. w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Materiał pokazuje m.in. rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami i „ołtarzyk” ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną oraz wielką drewnianą swastyką nasączoną podpałką do grilla, która po zmroku zostaje podpalona.

Zobacz także

Widać też uczestników spotkania przebranych w mundury Wehrmachtu, wznoszenie toastów „za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę” i częstowanie tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

RadioZET.pl/PAP/MP